bijdrage leverde aan de totale winst van het con cern. Liquiditeit en solvabiliteit Ook in 1993 bleef een ruime liquiditeitspositie ge handhaafd. Ter medefinanciering van de krachti ge kredietexpansie bij een geringe groei van de spaargelden zijn een aantal leningen op de kapi taalmarkt opgenomen. Voorts is de beleggings portefeuille in beperkte mate verder terugge bracht. Het eigen vermogen van de Friesland Bank-organisatie bedroeg aan het einde van het verslagjaar f 283 miljoen, overeenkomend met 4,8% van het balanstotaal, een geringe daling ten opzichte van 1992 (5%). De BIS-capital ratio bedroeg op de jaarultimo 14,2%. Resultaten De brutowinst van de bank verbeterde sterk, met name door een stijging van ruim 25% van de net to rentebaten. Deze krachtige toename is deels terug te voeren op de voortgezette groei van de bedrijfsomvang en deels op een verbeterde ren- temarge. De verminderde inversiteit van de yield- curve had op de marge een (beperkt) positieve uitwerking. Bij de provisiebaten was het beeld eveneens positief: hier kon een toename van ruim 22% worden vastgesteld, een weerspiege ling van de gunstige gang van zaken bij het effec tenbedrijf en de beleggingsfondsen van de bank. Daarnaast worden de voorspoedige ontwikkelin gen bij onze assurantiedochter Friesland Bank Assurantiën hierin zichtbaar. De overige baten liepen terug met circa f 0,5 miljoen, voornamelijk als gevolg van boekverliezen bij het afstoten van enkele overtollige onroerende goederen. Per sal do stegen de baten met bijna 23%. De totale las ten van de Friesland Bank-organisatie stegen met 18%. Verreweg de belangrijkste bijdrage hieraan werd geleverd door de met ruim 14% ge stegen personeelskosten. Vooral de kosten van pensioenen en de VUT-lasten droegen bij tot dit hoge percentage; de stijging van de lonen en sa larissen beperkte zich tot bijna 6%. Voor 1994 wordt met een aanmerkelijk lagere stijging van de personeelslasten rekening gehouden. De andere beheerskosten stegen met 30%. Hierin zijn be grepen een aantal incidentele lasten alsmede een belangrijk deel van de kosten voor de volledi ge vernieuwing van de automatisering; ook in 1994 zullen automatiseringskosten van invloed zijn op het kostenniveau. De dotatie aan de ’Voorziening algemene risico’s’ (VAR), thans ’Waardeveranderingen van vorderingen’ gehe ten, werd verhoogd met f 1,5 miljoen samenhan gend met de uitbreiding van de kredietverlening. Verwachting 1994 Prognoses zijn naar hun aard onzeker. De afgelo pen twee jaren kenmerkten zich door een eendui dige omlaag gerichte rentebeweging waarbij men licht geneigd is tot extrapolatie naar 1994. De recente turbulente ontwikkelingen op de in ternationale kapitaalmarkten illustreren echter hoe gemakkelijk op zichzelf zeer onderbouwde scenario’s van rente-ontwikkelingen door afwij kende realiteiten kunnen worden achterhaald. Toch kan de bank bij redelijk stabiele verhoudin gen op de geld- en kapitaalmarkt in 1994 rekenen op een verdere verbetering van de resultaten bij een gematigde kostenontwikkeling, zij het dat deze stijging bescheidener zal zijn dan die over het verslagjaar. 18 I Friesland Bank Jaarverslag 1993

Jaarverslagen Friesland Bank | 1993 | | pagina 20