de kredietverlening werden in een gunstige ren temarkt een aantal achtergestelde leningen op genomen. Het ’Eigen vermogen’ nam toe met ruim 6% tot f 283 miljoen, waarmee het uitkomt op 4,8% van de balanstelling; inclusief achterge stelde leningen verbeterde de capital ratio met 0,3% tot 5,5%. Kredietverlening Binnen het bankwezen zijn de laatste jaren ingrij pende veranderingen opgetreden. Voor een mid delgrote bank als de Friesland Bank, die nadruk kelijk inspeelt op de wensen van de relaties, bie den deze veranderingen mogelijkheid tot verdere groei. Dit manifesteert zich vooral in de krediet verlening. Ondanks de minder goede conjunc turele ontwikkeling zag de Friesland Bank kans om in het zakelijke segment een groei van bijna 20% over 1993 te realiseren. Dit hield in, dat de Friesland Bank haar marktaandeel binnen de provincie Friesland verder wist uit te breiden en daarmee in de laatste drie jaren haar positie aan merkelijk heeft versterkt. Daarnaast richt de Friesland Bank zich ook steeds meer op het bedrijfsleven buiten de pro vincie Friesland. In dit beleid past de opening van het kantoor in de stad Groningen op een zeer aansprekende lokatie. De groei van dit kantoor ligt tot nog toe ruim boven de prognose. Behalve in Groningen is ook elders in Noord- Nederland en overig Nederland onze inspanning erop gericht de Friesland Bank als bank voor het bedrijfsleven verder te profileren. De particuliere kredietverlening heeft in 1993 een forse groei te zien gegeven. De Friesland Bank slaagde erin volledig te profiteren van de explo sieve vraag naar woninghypotheken. Er werd in dit segment een groei gerealiseerd van maar liefst 66%tegenover een landelijke toename van 35%. Dit kwam overeen met een toename van de bruto verstrekkingen in de particuliere sector met f 340 miljoen. In het verslagjaar groeide de totale hypothekenportefeuille tot een uitstaand saldo van f 2.235 miljoen, een stijging metf 215 miljoen oftewel 11%. De in het vorige jaarverslag gememoreerde toe nemende belangstelling voor gecombineerde hypotheekvormen zette zich het afgelopen jaar versterkt voort. De profijthypotheek gecombi neerd met andere aflossingsvormen bleek suc cesvol. De trend dat de woninghypotheek niet alleen kan worden aangewend voor de financie ring van de woning maar ook voor het realiseren van andere doelen, slaat bij onze relaties steeds meer aan. De vraag naar consumptieve financiering nam in het verslagjaar toe met f 15 miljoen. In totaal werd voor ruim f 56 miljoen aan consumptieve le ningen en kredieten verstrekt, een groei van 37%. Met name de sterke groei van salariskre dieten was opvallend. De grote vraag naar dit produkt vond zijn oorsprong in de sterke toena me van het pincodegebruik bij gelduitgifteauto- maten en betaalautomaten. Effecten Zelden zijn beleggingen in aandelen zo succes vol verlopen als in dit verslagjaar. Het gemiddel de koersniveau van de Nederlandse aandelen beurs steeg met bijna 45% en kwam daarmee bij een internationale vergelijking met andere beur zen en zonder correctie voor valutawijzigingen uit 15 Friesland Bank Jaarverslag 1993

Jaarverslagen Friesland Bank | 1993 | | pagina 17