marktrente is de hypotheekverstrekking sterk toegenomen. Het aantal afgesloten hypotheken steeg landelijk met 35%. Dit geldt ook voor Fries land, waar de bouw van koopwoningen nog steeds onverminderd doorgaat. Voor de bouw nijverheid in onze provincie is dit een welkome stimulans. Doordat de daling van de geldmarktrente die van de kapitaalmarkt overtrof is sedert december 1993 de yield-curve erg vlak geworden. Toch.zal er niet eerder sprake zijn van een normale rente- structuur, dan wanneer de geldmarktrente onge veer 1,5% beneden de kapitaalmarktrente komt te liggen. Verwacht wordt dat de terugkeer naar deze normale situatie zich wellicht in de loop van de tweede helft van 1994 zal voltrekken. Mis schien mede in de hand gewerkt door een ont wikkeling waarbij de kapitaalmarktrente weer een zekere stijging zal ondergaan. De Friesland Bank in 1993 Het jaar 1993 was voor de Friesland Bank een uitstekend jaar. Bedrijfsomvang en winstge vendheid ontwikkelden zich zeer positief. Het balanstotaal nam met 10% toe tot bijna f 6 mil jard, een voortzetting van de groei in de afgelo pen drie jaren. De nettowinst steeg met 35% tot ruim f 20 miljoen bij een verbetering van het re sultaat voor vennootschapsbelasting en VAR- dotatie met 45% tot f 32,5 miljoen. De groei van volume en resultaat heeft zich in vrijwel alle sec toren van het bankbedrijf voorgedaan. Naar het zich thans laat aanzien behoort een verdere stij ging van het resultaat in 1994 tot de mogelijkhe den. De hierna volgende beschouwingen over de ba lans en resultatenrekening van de bank zijn ge baseerd op de cijfers van de samengevoegde jaarrekening. In 1993 is een nieuw model van kracht geworden betreffende de jaarrekening van banken. Dit heeft tot gevolg dat de opstellin gen van balans en resultatenrekening van de bank qua opbouw en onderverdeling sterk afwij ken van die van voorgaande jaren. Overigens heeft de invoering van het nieuwe model geen in vloed op de omvang van het eigen vermogen en de grootte van het netto resultaat. De vergelijken de cijfers van 1992 zijn aangepast aan de nieuwe regelgeving. Volume-ontwikkeling Het balanstotaal steeg in 1993 met f 524 miljoen tot f5.901 miljoen, wat overeenkomt met 10%. De groei werd met name bereikt in de commer ciële kredietverlening waar een toename van 12% optrad. Mede als gevolg van geïntensiveer de activiteiten op de financiële markten namen voorts de balansposten ’Bankiers’ en ’Kredieten aan de overheid’ sterk toe met percentages van respectievelijk 28% en 6%. De vastrentende be leggingsportefeuille van de bank, verantwoord onder ’Rentedragende waardepapieren', werd in het kader van het balansbeheer met 12% terug gebracht tot f 735 miljoen. De ’Toevertrouwde middelen’ namen eveneens aanmerkelijk toe: de spaargeldaanwas was met 2% zeer bescheiden, de overige toevertrouwde middelen - crediteu ren, deposito’s en leningen o/g - stegen met 27%, deels als gevolg van de eerder gemelde actievere opstelling van de treasury. De post ’Achtergestelde schulden’ nam toe met f 25 mil joen. Met het oog op de (toekomstige) groei van 14 I Friesland Bank Jaarverslag 1993

Jaarverslagen Friesland Bank | 1993 | | pagina 16