Wanneer wij onze aandacht richten op het Noor den en op Friesland in het bijzonder, dan blijkt uit onder andere gegevens van de Erbo-enquête van de Kamers van Koophandel, dat de conjunc turele teruggang niet aan het Noorden voorbij gaat. Zo daalde de omzet in volume in Friesland met 0,8% en in Groningen met 0,5%. Voor ge heel Nederland was die daling daarentegen 1 Baseren wij ons niet op volume, maar op omzet- veranderingen in guldens dan valt de vergelijking voor het Noorden nog iets gunstiger uit. Uiter aard is er verschil naar bedrijfstak en bedrijfs- klasse, evenals tussen groot- en kleinbedrijf. Het beeld is echter minder positief, als wij zien naar de investeringsindex. Dan blijkt namelijk dat de teruggang in de investeringen in het Noorden groter is dan in geheel Nederland. Ook in het Noorden daalde de werkgelegenheid. In Groningen met 1% en in Friesland met 0,4%. Dit laatste percentage steekt gunstig af bij dat van geheel Nederland, dat 1 bedroeg. Uit de Erbo-enquête blijkt voorts dat de conjunc turele teruggang in het Noorden tot nog toe beter wordt doorstaan dan in het verleden ooit het ge val is geweest. Een positieve ontwikkeling, waar uit niet geconcludeerd kan worden, dat de noor delijke economie sterker is dan voorheen en ster ker dan die in overig Nederland. Een verklaring hiervoor zou wellicht gezocht kunnen worden in het feit dat het noordelijke bedrijfsleven meer ge richt is op de binnenlandse markt en daarom minder bloot heeft gestaan aan de prijserosie waarmee de exportsector werd geconfronteerd. Zorgelijk is ook de ontwikkeling in de landbouw, zowel in het Noorden als in geheel Nederland. Het jaar 1992 was al slecht, maar 1993 valt nog slechter uit. Dit geldt met name voor de akker bouw en de tuinbouw. Gevreesd moet worden, dat wanneer deze situatie zich niet op korte ter mijn verbetert, een ontwikkeling op gang komt, die niet alleen ernstige gevolgen zal hebben voor de Nederlandse landbouw, maar ook voor de Ne derlandse economie. Derente Voor rente-ontwikkeling op de geld- en kapitaal markt was 1993 een opmerkelijk jaar. In augustus 1992 bereikte de korte rente, dat wil zeggen het driemaands interbancaire tarief, met 9,8% een hoogtepunt. Daarna zette een daling in, die zich gedurende het gehele jaar 1993 in versterkte ma te voortzette. Grafiek IV Geldmarkttarieven in Nederland - Nederland interbancair 3-maands 1984 1985 1986 1987 1988 1989 1990 1991 1992 1993 Bron: Datastream De Nederlandsche Bank verlaagde over het ge hele jaar genomen elf keer haar officiële tarieven.

Jaarverslagen Friesland Bank | 1993 | | pagina 14