Verslag van de directie De economische situatie Het jaar 1992 is in veel opzichten een gedenk waardig jaar. Er kwam een einde aan een lange periode van economische groei die na de crisis in de jaren 1981/1982 was ingezet. De afgelopen periode werd gekenmerkt door het streven naar grootschaligheid. De filosofie daarachter is dat het economisch perspectief gunstig wordt beïn vloed door de vorming van grote economische machtsblokken. De totstandkoming van een gro te Europese binnenmarkt zonder grenzen wordt te meer noodzakelijk geacht om zo een tegen wicht te kunnen bieden aan bestaande en zich ontwikkelende grote economische blokken el ders in de wereld. Deze ontwikkeling leidde voorts tot een noodzakelijk geachte schaalver groting in een deel van het bedrijfsleven. Om een rol te kunnen blijven spelen in het Europa van morgen zochten veel grotere ondernemingen naarstig naar geschikte fusie- of overnamepart- ners. Nadat in 1991 de groei al vertraagde, kwam er in 1992 een abrupt einde aan het optimistische sce nario dat voorzag in een voortgaande en beheer ste economische groei in Europa. In de plaats van een duidelijke groeitrend worden we nu geconfronteerd met een complexe en grillige ontwikkeling. De illustraties in het jaarverslag beogen een afspiegeling van deze tijd te zijn. Ze geven een aantal nog niet gepubliceerde fractalen weer. Volgens Van Dale zijn fractalen grillige meetkundige figuren, ontstaan door het uitzetten van punten, die de uitkomsten weerge ven van een formule die vele malen op zijn eigen uitkomsten wordt toegepast. Verwarrend en on getwijfeld bevreemdend als men voor het eerst de grafische weergave van deze fractalen beziet. Maar tegelijkertijd zijn ze boeiend en van een aparte schoonheid. Tenminste als men er voor open staat. Net als voor de nieuwe uitda ging, waarvoor wij ons in Europa nu weer gesteld zien. Hoe snel de situatie ingrijpend kan veranderen, blijkt bijvoorbeeld uit de ontwikkelingen rond de Europese Monetaire Unie. In december 1991 kwamen de regeringsleiders een nauwkeurig omschreven marsroute voor de totstandkoming van de EMU overeen. Het Europese Monetaire Stelsel zou daarbij een nog grotere rol gaan spe len dan het al deed. Dit stelsel dat in 1978 werd ingevoerd en dat vooral na 1987 naar ieders in zicht goed functioneerde, voorziet in een wissel koersarrangement met vastgelegde spelregels voor de deelnemende lidstaten van de EG. Het lukte zelfs vijfjaar lang wisselkoersaanpassingen binnen het EMS te vermijden. Deze wisselkoers stabiliteit werkte positief uit op de communautai re handel en had tot gevolg dat de hoogte van de rente en van de inflatie in de lidstaten naar elkaar toe bewoog. Maar het EMS bedekte wel een aantal onderlinge onevenwichtigheden, zoals de verschillen in budgettair beleid van de lidstaten, de verschillen in concurrentiekracht van het be drijfsleven, en de verschillen in stijging van de ar beidskosten. Onevenwichtigheden, die norma liter zeker hadden geleid tot stevige wissel koersaanpassingen, maar door de suggestieve invloed die van het EMS uitging achterwege ble ven. Toen de Denen in juni 1992 bij referendum afstand namen van het Verdrag van Maastricht besefte men opeens dat de realisatie van de 7 Friesland Bank Jaarverslag 1992

Jaarverslagen Friesland Bank | 1992 | | pagina 9