Fractalen Wat zijn fractalen? Het begrip fractalen is bedacht door de wiskun dige B. Mandelbrot in de jaren zeventig en wordt gebruikt voor meetkundige objecten met een zo genaamde gebroken dimensie, vandaar de naam. Dat betekent dat een fractaal bijvoorbeeld te gekronkeld is om op een (eendimensionale) lijn te lijken maar toch niet een tweedimensionaal stukje van het vlak vult. De interesse voor fractalen werd gemotiveerd door voorbeelden uit de natuur, zoals bomen en planten, rivieren, kustlijnen, wolken, sneeuw kristallen en dergelijke. Het lijkt tegen het wezen van deze dingen in te gaan om ze met lijnen, recht hoeken, bollen, kortom met objecten van onge broken dimensie, te willen beschrijven. De beoe fenaars van de fractale meetkunde beweren inte gendeel dat de natuur in wezen fractaal is en on derzoeken allerlei fenomenen vanuit dit oogpunt. Er is een groot aantal voorbeelden van fractalen in de wiskunde. Ze worden gewoonlijk gecon strueerd door een constructieregel herhaaldelijk toe te passen met behulp van een computer. Fractalen vertonen niet alleen een grote com plexiteit maar ook orde, die in het algemeen door herhaling van dezelfde structuren op verschillen de schalen tot uitdrukking komt. Door deze com binatie van orde en complexiteit worden fracta len ook buiten de wiskunde enthousiast ontvan gen. Door de verwantschap met natuurlijke ob jecten, worden ze door sommigen zelfs als kunst beschouwd. De afbeeldingen in dit jaarverslag zijn uit de itera- tietheorie afkomstig. Ze werden met een compu ter berekend door te vragen wat er met punten van het vlak gebeurt als een exponentiële functie herhaaldelijk wordt toegepast afhankelijk van een parameter. Voor deskundigen zij vermeld dat er zowel afbeeldingen van het gedrag bij varië- ring van de parameter als ook zogenaamde Julia- verzamelingen opgenomen zijn, die het gedrag vertonen bij variëring van de beginvoorwaarde van iteratie. Alle afbeeldingen zijn deel van een onderzoek van drs. Bernd Krauskopf aan de Rheinisch Westfälische Technische Hochschule Aachen; de heer Krauskopf is thans wetenschappelijk medewerker aan de Rijksuniversiteit Groningen. pagina 20 en 21 Een wiskundig object met verschillende me thodes berekend. De kijk op de wereld be paalt wat men ziet pagina 4 Verandering van de structuren door veran dering van een parameter. Het samengaan van orde en complexiteit intrigeert het oog. pagina 25 Door kleuren toe te kennen worden belang rijke eigenschappen benadrukt en ontstaat er tegelijk een aantrekkelijk beeld. pagina 6 Fractalen lijken vaak op natuurlijke objecten en zijn een inspiratie voor de fantasie. 48 I Friesland Bank Jaarverslag 1992

Jaarverslagen Friesland Bank | 1992 | | pagina 49