taal zijn er nu 16 GEA’s geplaatst. Het aantal be taalautomaten (BEA’s) neemt langzaam toe. Er is in de detailhandel nog steeds sprake van een af wachtende houding, alhoewel de belangstelling in het verloop van het jaar wel duidelijk groeit. Voor het systeem ZEUS (Zakelijke Elektronische Uitwisselings Service) bestaat er bij het bedrijfs leven een verheugende belangstelling. Het sys teem is inmiddels inpasbaar in de back-office systemen van onze relaties en is voorts uitge bouwd met interactieve toepassingen. Mede door deze uitbreidingen zal de belangstelling voor ZEUS bij onze zakenrelaties ongetwijfeld nog verder toenemen. De afdeling betalingsverkeer is thans op de ge wenste sterkte en beschikt over alle faciliteiten om onze relaties op maat te bedienen en te advi seren over de meest gunstige inrichting van hun betalingsverkeer. Voor de particuliere relaties zal een saldofooninstallatie worden geïnstalleerd en zal de informatieverstrekking op het dagafschrift worden verbeterd. Overeenkomstig de filosofie van de Friesland Bank zal met uiterste terughou dendheid de weg van tarifering, zoals door ande re banken ingeslagen, worden gevolgd. Dochterondernemingen Onze dochterondernemingen op het gebied van de assurantiebemiddeling evenaarden de provisieba- ten van het voorgaande jaar. De autonome groei in nieuwe relaties en de uitbreiding van cliëntenservi ce naar bestaande particuliere en bedrijfsrelaties hebben bijgedragen tot een verbeterd marktaan deel schadeprovisies. De leven- en pensioendes- kundigen hebben in het afgelopen jaar wederom ervaren dat het Friese bedrijfsleven, in het bijzon der gerenommeerde accountantskantoren, regel- 161 Friesland Bank Jaarverslag 1992 matig een beroep op hun inzet en kennis heeft ge daan. De met ingang van 1 juli 1992 gestarte sa menwerking inzake de assurantiebemiddeling tus sen Ziekenfonds De Friesland en Friesland Bank Assurantiën ontwikkelt zich perspectiefvol. Liquiditeit en solvabiliteit De liquiditeitspositie van de bank bleef in het ver slagjaar onveranderd ruim. Per balansdatum was meer dan f 1 miljard aan liquide middelen be schikbaar naast een beleggingsportefeuille van f 843 miljoen. Deze beleggingsportefeuille is in het verslagjaar verder verkleind met het oog op het rente-evenwicht. Ultimo 1992 bedroeg het groepsvermogen van de Friesland Bank-organi- satie f 266 miljoen, overeenkomend met 5 van de balanstelling. Het aansprakelijk groepsver mogen steeg tot f 282 miljoen. De capital ratio bedroeg aan het einde van het verslagjaar 5,2 Resultaten over 1992 In 1992 namen de rentebaten met 7 toe tot f 81 miljoen. Deels weerspiegelt zich hierin de vo lumegroei van het bankbedrijf, deels ook wordt hierin de verbetering van de rentemarge zicht baar. Hoewel de omgekeerde rentestructuurzich het gehele jaar handhaafde, werkte de daling van de absolute renteniveaus op de geld- en kapi taalmarkt die zich inzette vanaf september 1992, per saldo positief uit. Daarnaast heeft een actief treasurybeleid zijn vruchten afgeworpen. De provisiebaten stegen met 9 Vooral de ba ten uit de effectenbemiddeling vertoonden een herstel. Daarnaast waren de beheersprovisies van de beleggingsfondsen van de bank van bete kenis. De lichte daling van de post ‘Andere baten’ met 5 is het saldo van onder meer positieve uitkomsten van onze minderheidsdeelnemingen

Jaarverslagen Friesland Bank | 1992 | | pagina 18