feuille tot een uitstaand saldo van f 2.020 miljoen; een stijging met f 140 miljoen oftewel 7,4 De bruto verstrekkingen in de particuliere sector be droegen f 205 miljoen, hetgeen 39 meer is dan in 1991. Naast de onverminderde belangstelling voor de Profijthypotheek, waarvan het aandeel in de particuliere woninghypotheken in het verslag jaar verder steeg, was een toenemende belang stelling waarneembaar voor diverse hypotheek- varianten en combinaties daarvan, welke geheel afgestemd worden op de individuele wensen en omstandigheden van onze cliënten. Deze trend, het toepassen van maatwerk, zal zich naar onze mening de komende jaren in versterkte mate voortzetten. In de sector consumptieve financie ringen werd een groei gerealiseerd van 22 In totaal werd voor ruim f 41 miljoen aan consump tieve kredieten en leningen verstrekt. Effecten Mede door de steeds somberder wordende eco nomische vooruitzichten in vele Europese lan den, nam de druk op de centrale banken en bo venal op de Bundesbank om de rentetarieven te verlagen, duidelijk toe. Dit resulteerde uiteindelijk in diverse neerwaartse aanpassingen, waardoor het effectieve rendement op Nederlandse staats leningen in één jaar tijd daalde van 8,4 tot 7,4 een voor rentebegrippen forse verande ring. Deze gebeurtenis had een positieve invloed op het koersniveau op de aandelenbeurzen. De Nederlandse markt wist met een stijging van iets meer dan 3 nog net de inflatie bij te houden. De provisies in het effectenbedrijf stegen in het verslagjaar duidelijk. Zelfs meer dan de procen tuele groei van de omzet op de Amsterdamse Ef fecten- respectievelijk Europese Optiebeurs. Het aantal effectenrelaties bleef onverminderd stij gen. Op het gebied van vermogensbeheer boekte de bank verdere vooruitgang. Het aantal vermo- gensbeheerrelaties steeg door een meer actieve aanpak op dit terrein zeer bevredigend. In oktober van het verslagjaar werd een tweede beleggings fonds geïntroduceerd onder de naam Friesland Dividend Fund. Evenals bij het rentegroeifonds werd ook nu de inschrijving een groot succes. Voor ruim f 50 miljoen werd ingeschreven door beleggers en spaarders die gebruik wensten te maken van de fiscaal interessante dividendvrij- stelling. Het toevertrouwde vermogen van het eerste beleggingsfonds van de bank - het Fries land Rentegroei Fund - overschreed in de laatste weken van 1992 de grens van f 100 miljoen. Toevertrouwde gelden De spaargeldenontwikkeling was niet onbevredi gend. Het volume nam toe met f 134 miljoen tot f 2.522 miljoen, een stijging met 5,6 tegen over een stijging van 1,1 in 1991. Een wijziging van de spaargelddefinitie door De Nederland- sche Bank heeft dit cijfer nadrukkelijk beïnvloed. Voor een volledig beeld dient men voorts in de beschouwing te betrekken dat de spaargelden die door de relaties van de bank zijn belegd in de beleggingsfondsen van de bank, thans ruim f 150 miljoen bedragen. Tezamen is daarmee per ultimo 1992 voor een bedrag van bijna f 2,7 mil jard aan spaargelden aan de zorg van de bank toevertrouwd. Het volume aan spaarbewijzen daalde in het verslagjaar met f 20 miljoen, voor namelijk vanwege substitutie naar deposito’s. Betalingsverkeer In het verslagjaar werd het netwerk van gelduit- gifteautomaten (GEA’s) verder uitgebreid. In to- 15 I Friesland Bank Jaarverslag 1992

Jaarverslagen Friesland Bank | 1992 | | pagina 17