het heeft uiteindelijk zonder meer een aanzienlijk positief effect op onze totale economie en daar mee op de werkgelegenheid. Het valt te hopen dat deze rentedaling zich dan ook in 1993 duide lijk zal voortzetten. Bepalend daarvoor is of de Bundesbank het strakke monetaire beleid in 1993 verder laat vieren. Belangrijk is dat bij een verdere rentedaling ook aan de omgekeerde rentestructuur een einde komt. De omgekeerde rentestructuur, waarbij de korte rente hoger is dan de lange rente, duurt nu al vanaf december 1990. Een te lang voortduren van deze abnormale situatie leidt tot aanpassin gen bij zowel de relatie als bij de bank, die uitein delijk voor beide per saldo negatief zullen uitval len. Naarmate het monetaire beleid in 1993 ver der wordt versoepeld, neemt ook de kans toe, dat aan de omgekeerde rentestructuur een einde komt en een normale rentestructuur voor hopelijk geruime tijd zal terugkeren. De Friesland Bank in 1992 Algemeen De Friesland Bank kan op 1992 terugzien als een jaar met positieve uitkomsten. Bij de volume-ont- wikkeling kon de trend van de afgelopen jaren worden gecontinueerd; het balanstotaal nam toe met 11 en overschreed daarmee ruimschoots de grens van f 5 miljard. Voorts kon na twee jaren van teruglopende resultaten een krachtig herstel van de winstgevendheid worden vastgesteld. Zo steeg de brutowinst met 19 en de nettowinst met 15 Het stemt tot tevredenheid dat alle sec toren van het bankbedrijf hebben kunnen bijdra gen aan de toename van het volume en het resul taat. De volgende beschouwingen zijn gebaseerd op de cijfers van de samengevoegde jaarrekening. Volume-ontwikkeling Over 1992 nam de bedrijfsomvang toe met f 528 miljoen tot f 5.377 miljoen. De activiteiten van de bank op de geld- en kapitaalmarkt zijn geïntensi veerd. Dit actievere beleid wordt in de balans zichtbaar in een substantiële toename van de posten ‘Bankiers’ en 'Deposito’s’. Het in 'Effec ten’ geïnvesteerde bedrag werd mede op over wegingen van rente-evenwicht met ruim f 150 miljoen teruggebracht tot f 843 miljoen. Per ba lansdatum maakten liquiditeiten en (kortlopende) beleggingen circa 35 uit van de balanstelling. De totale kredietverlening van de bank, verant woord onder de posten ‘Vorderingen op of onder garantie van de overheid’ en ‘Debiteuren’, nam toe met 8,3 (f 260 miljoen), vrijwel overeenko mend met de groei die over 1991 werd gereali seerd. De aan de bank toevertrouwde middelen namen toe met f 307 miljoen tot f 3.903 miljoen, een stijging van 8,6 Kredietverlening Het jaar 1992 heeft een zeer bevredigende groei van de kredietportefeuille te zien gegeven. On danks de enigszins teruglopende conjunctuur bleef de investeringsbereidheid in onze provincie redelijk op peil. Van deze gunstige regionale si tuatie wist de Friesland Bank duidelijk te profite ren. Daarnaast nam ook de kredietverstrekking aan bedrijven elders in Nederland toe. Daardoor kon de zakelijke kredietverlening groeien met 10%. Daarmee werd de positie van de Friesland Bank op de zakelijke markt verder versterkt. Ook de particuliere kredietverlening vertoonde een doorgaande groei, zowel in de woninghypothe- ken als in de consumptieve financieringen. In het verslagjaar groeide de totale hypothekenporte- 14 I Friesland Bank Jaarverslag 1992

Jaarverslagen Friesland Bank | 1992 | | pagina 16