loononderhandelingen. Eerst dan zal de Bundes bank willen besluiten tot de renteverlaging waar om de andere landen al zo lang vragen en die zo belangrijk wordt geacht voor de stimulering van de Westeuropese economie. De Nederlandse economie Richten wij onze aandacht op de Nederlandse economie, dan kunnen wij vaststellen dat deze het binnen Europa nog betrekkelijk goed heeft gedaan. Het bbp nam in Nederland over 1992 nog met 1,4 toe en wijkt daarmee niet negatief af van de groei in de overige lidstaten. Door de problemen in de Duitse economie en door de waardestijging van de Nederlandse gulden als gevolg van de devaluatie van een aantal andere Europese valuta’s, kreeg de Nederlandse export het duidelijk moeilijker. Vooral het prijsniveau stond onder druk. Dat daalde met 3 waardoor de waarde van de uitvoer in 1992 ten opzichte van 1991 met 1,3 terugliep. Hetzelfde patroon deed zich voor bij de invoer. Door de sterke gul den daalde het prijsniveau met 2 waardoor de waarde van de invoer met 0,4 verminderde. Echter, uitvoer en invoer worden in Nederland sterk beïnvloed door de prijsschommelingen bij de energiedragers. Zouden wij invoer en uitvoer daarop corrigeren dan groeien export en import nog in waarde met 0,2 respectievelijk 0,6 Behalve met een moeilijker export werd het Ne derlandse bedrijfsleven ook geconfronteerd met een verminderde groei van de consumptieve be stedingen. In 1991 was het vooral de stijging van de binnenlandse consumptie die nog sterk bij droeg aan de economische groei. Dit was in 1992 niet meer in die mate het geval. Over het gehele jaar genomen namen de consumptieve bestedin gen van gezinshuishoudingen nog slechts met 2 toe tegen nog 3,3 in 1991Een daling met bijna 40 Verheugend is echter dat in het twee de gedeelte van het jaar de bestedingen zich weer enigszins herstelden. Ook al daalde het consumentenvertrouwen nog voortdurend. Zoals uit grafiek I blijkt, neemt de inflatie in Ne derland vanaf 1986 weer toe, waarbij het positie ve verschil ten opzichte van een aantal andere Europese landen kleiner werd of zelfs omsloeg in een negatief verschil. Deze trend van een stijgen de inflatie zette zich aanvankelijk ook in 1992 nog voort. Tot augustus lag de stijging van het prijs indexcijfer voor de gezinsconsumptie boven de 4 en kwam daarmee uit boven het inflatie- niveau van 1991dat 3,9 bedroeg. Na augus tus trad evenwel een constante daling op, tot 2.6 over de maand december. Als gevolg daarvan bedroeg de inflatie over het gehele jaar 3.7 Fractioneel lager dan in 1991 en bedui dend lager dan in Duitsland. Ook binnen Europa slaat Nederland daarmee een goed figuur. Grafiek I Prijsindexcijfer gezinsconsumptie Procentuele mutatie per jaar Nederland Duitsland Engeland Frankrijk 1984 1985 1986 1987 1988 1989 1990 1991 1992 9 I Friesland Bank Jaarverslag 1992

Jaarverslagen Friesland Bank | 1992 | | pagina 11