EMU geen proces was dat zich onafwendbaar zou voltrekken. De Euroforie sloeg snel om in Euroscepsis. Plotseling was er volop twijfel aan de haalbaarheid van de economische en politie ke voorwaarden voor de realisatie van de EMU. Door de zwakte van een aantal economieën wa ren er al spanningen op de valutamarkten maar de afwijzing van de Denen ontnam het EMS zijn kosmetische glans en leidde met enige vertra ging tot golven van valutaspeculatie. Al spoedig bleek dat de macht van de centrale banken om succesvol te kunnen interveniëren zijn beperkin gen kent. Valutahandelaren kunnen wereldwijd over grote hoeveelheden liquiditeiten beschik ken die zij door de liberalisatie van de kapitaal markten en de moderne techniek snel kunnen concentreren op één munt. De gezamenlijke te goeden waarover de centrale banken beschik ken zijn daarmee vergeleken relatief beperkt. Men slaagde er niet in om de lire, de peseta en het Engelse pond binnen het EMS te houdenook al verleende de Duitse Bundesbank voor 110,6 miljard Duitse marken aan steun. De valutaspe culatie die de speculanten flinke winsten heeft opgeleverd ten koste van de burgers in het deva luerende land zal het EMS ongetwijfeld blijven beproeven totdat er een echte integratie tot stand komt met één centrale bank en één munt. Pas dan ook zal de Europese Gemeenschap een levensvatbaar geheel zijn. Wanneer wij onze aandacht richten op de econo mische ontwikkeling van een aantal landen dan kunnen wij vaststellen dat de in 1991 ingezette groeivertraging zich in 1992 in versterkte mate voortzette. Over 1992 steeg in de OESO-landen het bruto binnenlands produkt (bbp) met nog slechts 1,5%. Achter dit gemiddelde gingen echter wel - naar landelijk niveau bezien - duide lijk verschillende ontwikkelingen schuil. In het be gin van 1992 hadden zowel de Verenigde Staten als het Verenigd Koninkrijk nog duidelijk te kam pen met een recessie, terwijl daarvan in Japan en in overig West-Europa geen sprake was. Echter, in de tweede helft van 1992 veranderde dat pa troon in korte tijd ingrijpend. Na de zomer trad in de Verenigde Staten een her stel in, dat naarmate het jaar vorderde steeds meer aan kracht en overtuiging won. Zo steeg over het vierde kwartaal het bbp zelfs met 4,89 de grootste stijging gedurende de afge lopen vijfjaren. Tegelijkertijd deed zich in Japan en West-Europa een omslag van de conjunctuur voor. West-Duitsland belandde in een recessie, die steeds ernstiger vormen aannam en die ook overig Europa infecteerde. Bedroeg de groei van het bbp in West-Duitsland over 1991 nog 3,7 over 1992 was dat met slechts 1,5% ruim schoots gehalveerd. Op grond van de laatste prognoses moet er rekening mee worden gehou den dat in 1993 het bbp zelfs met minimaal 0,5 zal dalen. Wat de inflatie betreft, deze bedroeg 5,5 en was daarmee in 1992 de hoogste van alle Westeuropese landen! Illustratief voor het feit, dat Duitsland - de motor van de Europese economie - van slag is. Voor overig Europa is dit geen gunstige situatie. Immers wij zijn - en dat geldt met name voor Nederland - zeer afhanke lijk van de gang van zaken in dat land. Het is dan ook van het allergrootste belang voor geheel West-Europa dat de Duitse regering weer greep krijgt op de overheidsfinanciën en de sociale partners weet te bewegen tot matiging bij de

Jaarverslagen Friesland Bank | 1992 | | pagina 10