overeenkomend met 5,3 van het balanstotaal. Het aansprakelijk groepsvermogen, in welk cijfer ook achtergestelde leningen worden meegeteld, nam toe met f 22 miljoen tot f 272 miljoen. De zogenoemde capital ratio bleef daarmee gehandhaafd op 5,6 Resultaten over 1991 Door de fusie per 1 januari 1991 met de Friese Bondsspaarbank en de per 1 oktober 1991 gerealiseerde samenwerking met de Spaar- en Voorschotbank te Surhuisterveen is een vergelijking tussen de resultatenrekeningen over 1991 en het daaraan voorafgaande jaar slechts in beperkte mate mogelijk. Zo vertoonden de rentebaten een sterke stijging, voornamelijk als gevolg van het toegenomen bedrijfsvolume. De rentemarge vertoonde in het verslagjaar een geringe daling wat met name toegeschreven kan worden aan de reeds eerder gememoreerde omgekeerde rentestructuur. Bij de provisiebaten kan een toename van 10 worden vastgesteld. Met name het betalingsverkeer en het assurantiebemiddelingsbedrijf droegen hieraan bij. In het effectenbedrijf liepen de provisie- inkomsten terug. De stijging van de post ’Andere baten’ is mede terug te voeren op uitstekende resultaten bij onze minderheidsdeelnemingen. Samengevat namen de baten toe tot bijna f 100 miljoen. De stijging van de lasten tot f 80 miljoen wordt uiteraard eveneens grotendeels verklaard uit de eerder genoemde fusie en samenwerking. De met de implementatie van de met de fusie samenhangende kosten zijn voor een aanmerkelijk deel bestreden uit bij de fusie gevormde voorzieningen. Voorts konden uiteraard de met de fusie beoogde efficiency- voordelen en synergie-effecten nog niet volledig worden gerealiseerd. Naar verwachting zullen deze in 1992 zichtbaar worden, zodat op korte termijn een wezenlijk gunstiger baten/lastenverhouding kan worden bereikt. De dotatie aan de voorziening algemene bedrijfsrisico’s (VAR) is in beperkte mate verhoogd in het licht van de toegenomen debiteurenportefeuille en de in macro- economisch perspectief verslechterde conjunctuur. Een voorspelling voor het komende jaar is uiteraard met veel onzekerheden omgeven. Niet in het minst is de ontwikkeling van de rentestructuur meebepalend voor de uitkomst van het resultaat. Daarnaast is ook het groeiperspectief van gewicht. Indien in 1992 het conjuncturele beeld niet verslechtert en de rentemarkten stabiel blijven, mag mede op grond van positieve ontwikkelingen in de kostensfeer, een voortgaande groei van de bedrijfsomvang en een verbetering van de bedrijfsresultaten worden verwacht. Algemene vergadering In de statutair voorgeschreven algemene vergadering van de bank, die gehouden werd op 24 april 1991werd de jaarrekening van 1990 behandeld en goedgekeurd. De heren drs. G. van Veenen en J. D. Bierma werden herkozen tot bestuurslid, respectievelijk lid van de raad van toezicht. In het verslagjaar is overleden de heer H. Westenbrink. De heer Westenbrink is van 1967 tot 1989 bestuurslid van de bank geweest, 16 I Friesland Bank Jaarverslag 1991

Jaarverslagen Friesland Bank | 1991 | | pagina 20