onbelangrijk deel werd die veroorzaakt door de overwegend afwachtende houding van de particuliere belegger. Deze zocht als gevolg van genoemde internationale onzekerheden tijdelijk zijn toevlucht in de geldmarkt. Het aantal effectenrelaties en de bij de bank in open bewaring gegeven vermogens gaven een verheugende groei te zien. In oktober van het verslagjaar werd het eerste beleggingsfonds van de bank geïntroduceerd. Onder de naam Friesland Fund werd de introductie van het rentegroeifonds een groot succes. Zeer vele beleggers van binnen en buiten de provincie Friesland brachten het aanvangsvermogen op ruim f 64 miljoen. Toevertrouwde gelden De groei van de spaargelden was over 1991 relatief bescheiden. Enerzijds kan dit worden verklaard vanuit het landelijke beeld. Daaruit blijkt een algemene daling van de particuliere besparingen bij een stijging van de consumptieve kredietverlening. Anderzijds speelt mee dat de zeer succesvolle introductie van het Friesland Fund de nodige zuigkracht op de bij de bank aangehouden spaartegoeden heeft uitgeoefend. In het verslagjaar was voorts sprake van omzetting van waardepapieren in tegoeden a deposito. Betalingsverkeer In het verslagjaar is het netwerk van gelduitgifte-automaten (GEA’s) verder uitgebouwd. Inmiddels zijn de betaalautomaten (BEA’s) aan het assortiment toegevoegd en op korte termijn komt een systeem van elektronisch bankieren beschikbaar voor onze zakelijke cliënten. Met het systeem ZEUS (Zakelijk Elektronisch Uitwisselings Systeem) bieden wij het bedrijfsleven een zeer geavanceerd cash-management systeem aan. Dif systeem verschaft de cliënt inzicht in al zijn rekeningen bij elke bank in binnen- en buitenland waar hij een rekening in guldens of vreemde valuta heeft lopen. Bovendien kan hij vanuit zijn bedrijf over elke rekening betalingsopdrachten uitvoeren. Verwacht wordt dat bij het bedrijfsleven veel belangstelling voor ZEUS zal zijn. Daarnaast blijven uiteraard ook de traditionele betaalvormen onze volle aandacht houden. Dochterondernemingen Onze dochtermaatschappijen Friesland Bank Assurantiën B.V. en B.V. Volmachtbedrijf FBA/JWM hebben wederom een goed jaar achter de rug. In de sector schadeverzekering was sprake van een verdere groei. Bij de toegenomen activiteiten op het gebied van levensverzekeringen heeft.het geheel van overheidsregelgeving, dat wordt aangeduid als de Brede Herwaardering, een aanmerkelijke rol gespeeld. Liquiditeit en solvabiliteit Gegeven de geschetste ontwikkelingen bij de toevertrouwde gelden en de kredietverlening bleef de liquiditeitspositie van de bank onverminderd ruim. Per balansdatum was bijna f 600 miljoen beschikbaar aan liquide middelen naast een effectenportefeuille ad f 1.000 miljoen. Met het oog op het rente-evenwicht in het bankbedrijf en in het licht van de actuele rentestructuur is het in effecten geïnvesteerde bedrag teruggebracht met f 124 miljoen; de uit aflossing beschikbaar komende bedragen zijn aan de liquiditeiten toegevoegd. Ultimo 1991 bedroeg het groepsvermogen van de Friesland Bank-organisatie f 255 miljoen, 15 Friesland Bank Jaarverslag 1991

Jaarverslagen Friesland Bank | 1991 | | pagina 19