regionale samenwerking. Deze samenwerking biedt de Spaar- en Voorschotbank de mogelijkheid haar bancaire apparaat te laten steunen op een grote organisatie en daarmee samenhangend kostenvoordelen te realiseren onder handhaving van de eigen commerciële identiteit. De samenwerking is geformaliseerd per 1 oktober van het verslagjaar. In dit kader zijn per die datum kruisgaranties afgegeven. De jaarcijfers van de Spaar- en Voorschotbank zijn begrepen in de geconsolideerde jaarcijfers over 1991 van de Friesland Bank. De hierna volgende beschouwing is gebaseerd op de samengevoegde jaarrekening. Volume-ontwikkeling Over 1991 is de bedrijfsomvang toegenomen van f 4.409 miljoen tot f 4.849 miljoen, overeenkomend met een groei van 10 Alle sectoren van het commerciële bankbedrijf hebben aan deze groei bijgedragen. De kredietverlening vertoonde een aanmerkelijke toename. Zo steeg de balanspost ’Debiteuren’ met f 311 miljoen, een toename van 16 en werd onder het balanshoofd ’Vorderingen op of onder garantie van de overheid’, waaronder een aanmerkelijk deel van de hypothekenportefeuille wordt verantwoord, een groei van 9 gerealiseerd. De groei van de kredietverlening lag daarmee op een hoger niveau dan in 1990. De toevertrouwde middelen namen toe met f 236 miljoen tot f 3.595 miljoen, een stijging van 7 Kredietverlening Het jaar 1991 heeft een verdere groei van de kredietportefeuille te zien gegeven. De Friesland Bank profileert zich daardoor steeds meer als algemene bank. De kredietexpansie voltrok zich voor een belangrijk deel in het midden- en kleinbedrijf, een marktsegment waaraan de bank speciale aandacht besteedt. In het verslagjaar was in verband met de eerder genoemde inverse rentestructuur bij onze cliënten een tendens waarneembaar om korte financieringen deels te consolideren. Bij de particuliere kredietverlening werden in het verslagjaar bevredigende resultaten behaald. Aanvankelijk zette de in het najaar van 1990 optredende stagnatie in de vraag naar hypotheken zich voort in het eerste kwartaal van 1991. Daarna nam de vraag echter aanzienlijk toe, hetgeen uiteindelijk resulteerde in een groei van de hypothekenportefeuille van 7 De belangstelling voor het nog jonge produkt Profijthypotheek, een zogenaamde spaarhypotheek, zette zich onverminderd voort. Het aandeel van deze hypotheekvorm in de totale hypothekenportefeuille ad f 1.880 miljoen is in het verslagjaar gestegen tot 17 De vraag naar consumptieve financieringen (persoonlijke leningen, doorlopende kredieten en dergelijke) nam eveneens toe. Het uitstaand saldo in deze sector groeide in het verslagjaar tot f 24 miljoen. Effecten De stemming op de effectenbeurzen werd in het verslagjaar duidelijk bepaald door een aantal politieke ontwikkelingen. Met name het Golf- conflict en de gang van zaken in de voormalige Sovjet-Unie waren van invloed. Toch heeft de Nederlandse aandelenbeurs vergeleken met de ons omringende landen het niet slecht gedaan. Het gemiddelde koersniveau steeg in 1991 met 14%. De provisies in het effectenbedrijf vertoonden in 1991 enige achteruitgang. Voor een niet 141 Friesland Bank Jaarverslag 1991

Jaarverslagen Friesland Bank | 1991 | | pagina 18