hopen echter dat een ontwikkeling in die richting zich niet doorzet. De Nederlandse economie Het conjunctuurverloop in Nederland stemt in grote trekken overeen met dat in de overige Westeuropese landen. De toename in volume van het bnp, die in 1990 nog 4 bedroeg, vlakte af tot 1,9 in 1991Dat deze vertraging in Nederland in vergelijking met andere lidstaten van de EG nogal meevalt, vindt zijn oorzaak in de verheugende groei van onze export en in de toename van onze binnenlandse consumptie. In de afgelopen twintig jaar zijn er regelmatig sombere analyses van onze export gemaakt. De zwakke plekken in onze export, zoals die in dergelijke analyses werden opgesomd, zijn: de eenzijdige samenstelling van het pakket, het betrekkelijk laagwaardig niveau en de beperkte geografische spreiding. Bij de eenzijdige samenstelling wordt gerefereerd aan het grote aandeel van de voedings- en genotmiddelen, de bulkchemie en de minerale brandstoffen in ons exportpakket. Het betrekkelijk laagwaardig niveau heeft betrekking op het feit, dat onze export veelal bestaat uit halffabrikaten en consumptiegoederen en relatief weinig uit hoogwaardige kapitaalgoederen. Wat de beperkte geografische spreiding van onze export betreft, met een aandeel van 29 in het totaal is deze sterk op Duitsland gericht. Door deze zwakke plekken zou onze export kwetsbaar zijn. Nu willen wij deze analyse niet bagatelliseren. In de kern is deze juist. Maar steeds weer heeft de export onze verwachtingen overtroffen. Het was de export die onze economie uit de recessie van 1981 en 1982 haalde. Het is ook de export geweest, die in het afgelopen jaar een verder inzakken van de economische groei heeft voorkomen. Over het gehele jaar genomen steeg namelijk de export in waarde met 4,5 Een groei, die uitstak boven de gemiddelde toename van de wereldhandel. Belangrijk voor onze export blijft het kostprijsniveau, dat bepaald wordt door onder andere de ontwikkeling van de loonkosten. En voorts de commerciële slagvaardigheid van onze exporteurs. Afgaande op de resultaten is dat misschien een factor die meer gewicht in de schaal legt dan de produktsamenstelling van ons exportpakket. De binnenlandse consumptie heeft eveneens nog sterk bijgedragen aan onze economische groei. In volume gemeten steeg de binnenlandse consumptie in 1991 met 3,2 Een toename die opvallend is, omdat de koopkracht van grote groepen van de Nederlandse bevolking in 1991 is gedaald. Immers de gemiddelde contractloonstijging bedroeg over het afgelopen jaar 3,3 terwijl de inflatie uitkwam op 3,9 Deze stijging van de consumptie is derhalve mede mogelijk gemaakt doordat er meer op krediet werd gekocht. Per saldo steeg het uitstaande consumptieve krediet in het verslagjaar dan ook met 7,2 Uiteraard namen dientengevolge de besparingen af. Uit het oogpunt van de spaargeldontwikkeling was voor het Nederlandse bankwezen 1991 derhalve een minder goed jaar dan 1990. Belangrijk als signaal voor de toekomst is het verloop van de conjunctuur over het verslagjaar. Wat bij analyse daarvan opvalt is dat, naarmate het jaar vorderde, de toename van de consumptieve bestedingen terugliep. Het noteren waard is ook, dat de index voor het consumentenvertrouwen aan het einde van het 81 Friesland Bank Jaarverslag 1991

Jaarverslagen Friesland Bank | 1991 | | pagina 12