waarmede zij ook in het afgelopen jaar weer hun taak hebben verricht. De voortgaande gunstige ontwikkeling van de bank is naar onze overtuiging grotendeels afhankelijk van de kennis en de motivatie van ons personeel. Toekomst Na het jaarverslag van de bank dertig jaar lang onafgebroken te hebben geschreven bestaat er bij ondergetekende de behoefte aan de vooravond van zijn pensionering een korte blik in de toekomst te werpen, hoe onzeker deze ook is. De toekomst van een bank wordt in belangrijke mate bepaald door de doeleinden die men nastreeft. In grote lijnen gaat het om drie keuzemogelijkheden: streeft men internationalisering na, kiest men voor specialisatie op het gebied van de financiële dienstverlening zoals merchant banks doen, of opteert men voor een sterke regionale bank. Alom wordt in het bankwezen erkend dat er in ons land plaats is voor ieder van de drie groepen banken. Het is voor de hand liggend dat de Friesland Bank op grond van haar ontstaansgeschiedenis, omvang en werkgebied al jaren geleden heeft gekozen voor de regionale optie. De Friesland Bank heeft in de afgelopen decennia, niettegenstaande omvangrijke bankfusies, een voortgaande groei van haar bedrijfsomvang en vermogen laten zien die verhoudingsgewijs gemiddeld niet achterblijft bij die van de grote banken. De leden van de bank en overige relaties stellen blijkens onze overtuiging de aanwezigheid van een eigen regionale bank op prijs. Naarmate de mensen steeds verder af komen te staan van beslissingen die elders worden genomen, neemt de behoefte toe aan instellingen in de eigen omgeving waar men nog direct contact mee kan onderhouden c.q. invloed op kan uitoefenen. Het bankbedrijf blijft altijd, ook wanneer men internationalisering of specialisatie nastreeft, een dienstverlenend bedrijf, dat het vooral moet hebben van goede persoonlijke en vaak vertrouwelijke contacten met de cliënt. Een recent internationaal onderzoek heeft uitgewezen dat de beste banken dichtbij huis zijn gebleven en zich hebben geconcentreerd op hun traditionele klantenkring. De coöperatieve rechtsvorm van de Friesland Bank biedt een voldoende waarborg voor handhaving van de zelfstandigheid van de bank. De bepaling in de statuten van de bank dat de gehele nettowinst aan het reservefonds moet worden toegevoegd heeft de Friesland Bank in staat gesteld een sterke vermogenspositie op te bouwen. Over de toekomst van de Friesland Bank als zelfstandige regionale bank zijn wij optimistisch gestemd. Naar onze overtuiging is er naast de grote internationaal opererende banken en de gespecialiseerde financiële instellingen behoefte aan en derhalve plaats voor een middelgrote regionale bank die zich zowel wat haar structuur als wat haar taakopvatting betreft nauw verbonden voelt met de Friese samenleving. Leeuwarden, 25 maart 1991 Drs. J. R. Kuperus 18 i Friesland Bank Jaarverslag 1990

Jaarverslagen Friesland Bank | 1990 | | pagina 22