forse daling van de provisiebaten. Door het slechte beursklimaat liepen evenwel ook de effectenprovisies terug. De provisiebaten van het assurantiebemiddelingsbedrijf stegen, zoals hiervoor betoogd, aanzienlijk. De daling van de lasten is grotendeels toe te schrijven aan de verkoop van de makelaardijdochters. Aan het einde van 1989 kwamen nog 52 personeelsleden werkzaam in de makelaardij ten laste van onze exploitatierekening, terwijl deze aanzienlijke kostenpost, door het salderen van baten en lasten bij de makelaardij, in 1990 kwam te vervallen. Ook de daling van de post ‘Andere lasten’ is hiermede grotendeels verklaard. De toevoeging aan de voorziening algemene bedrijfsrisico’s (VAR) is verlaagd omdat de risico’s die schuilgaan in onze debiteurenportefeuille thans van zeer beperkte omvang zijn. Het deel van de voorziening algemene bedrijfsrisico's waartegenover geen aanwijsbare risico’s staan is bij onze instelling inmiddels zo omvangrijk, dat verreweg het grootste deel van de totale solvabiliteitsverplichting van de bank door de zogenaamde vrije VAR wordt gedekt. De dotatie aan de VAR is thans gebracht op een niveau dat in relatie staat met de jaarlijks afgeboekte vorderingen c.q. toegenomen risico’s in de debiteurenportefeuille. De vermindering van de dotatie aan de voorziening voor te betalen vennootschapsbelasting vloeit voort uit het lagere bedrijfsresultaat en een herrekening van de belastingschuld. Het bruto resultaat verminderd met de toevoeging aan de voorziening algemene bedrijfsrisico’s en belastingen resulteert tenslotte in een nettowinst van f 17,5 miljoen tegenover vorig jaarf 20,9 miljoen, een daling van 16 Deze winst dient volgens statutair voorschrift geheel aan de reserves te worden toegevoegd. Mede hierdoor nam het aansprakelijk groepsvermogen toe van f 207 tot f 223,8 miljoen, een stijging van 8 Uitgedrukt in procenten van ons balanstotaal bedraagt het aansprakelijk groepsvermogen thans onveranderd 6 Gelet op de onzekere situatie op de valuta- en rentemarkten is het uiterst moeilijk thans reeds een voorspelling te doen over het te verwachten resultaat bij de bank over 1991. Fusie Friese Bondsspaarbank Veel tijd en aandacht is in het verslagjaar besteed aan de voorbereidingen die uiteindelijk hebben geleid tot de fusie per 1 januari 1991 tussen onze instelling en de Friese Bondsspaarbank. Nadat in de zomer van 1990 de beide directies een fusienota hadden opgesteld is hierover uitvoerig overleg gevoerd met de beide bestuurscolleges, de ondernemingsraden en de vakbonden, waarbij bleek, dat betrokkenen positief stonden tegenover de fusie. Nadat tenslotte de verklaring van geen bezwaar van De Nederlandsche Bank was ontvangen en ook de ledenvergadering van de Friesland Bank was geraadpleegd kon een begin worden gemaakt met de integratiewerkzaamheden. Beide regionale banken, weliswaar met een verschillende ontstaansgeschiedenis maar met eenzelfde visie op de toekomst, zijn de aangewezen partners om samen in de provincie Friesland vanuit een sterke positie de markt te 16 I Friesland Bank Jaarverslag 1990 17

Jaarverslagen Friesland Bank | 1990 | | pagina 20