rentemarge bij banken daalde. Dit bleek in de praktijk altijd een tijdelijk verschijnsel te zijn. Zowel door de jaarlijkse aflossingen uit beleggingen als door het aanbreken van de datum waarop vooral bij hypotheken een rentewijziging mogelijk is, ontstaat, zelfs bij ongewijzigde renteverhoudingen, automatisch een verbetering van de rentemarge. De rentetermijnen van de aan de bank toevertrouwde en van door de bank uitgezette gelden zullen echter nimmer volledig parallel lopen. Daarom is het begrijpelijk, dat De Nederlandsche Bank het bankwezen binnen aanvaardbare grenzen enige mismatch toestaat. Deelnemingen Onze dochterondernemingen werkzaam in de assurantiesector, te weten het assurantiebemiddelingsbedrijf en het volmachtbedrijf, kunnen op een voorspoedig jaar terugzien. De provisiebaten van het totale assurantiebedrijf stegen met 10 Naast de bemiddeling op het gebied van de verzekering van bedrijfsobjecten is ook de verkoop van levensverzekeringen met een spaarkarakter succesvol gebleken. Voor de bank is aan deze activiteit bovendien het aantrekkelijke aspect verbonden, dat het spaargedeelte van de transactie door de verzekeraar ieder jaar bij ons wordt belegd. Het assurantiebedrijf heeft wederom een grote bijdrage aan het bedrijfsresultaat van de Friesland Bank geleverd. De afslanking van onze makelaardijdochters, waarover in onze beide vorige jaarverslagen reeds werd gerapporteerd, heeft er uiteindelijk toe geleid, dat Makelaardij Friesland b.v., F.G.D. Beheer b.v. en F.G.D. Makelaars Commercieel Vastgoed b.v. aan de directeuren van genoemde ondernemingen zijn verkocht. De relatief geringe winstgevendheid van deze dochters, de bijzondere aandacht die deze branchevreemde activiteit vereiste en de nadelige invloed die van onze betrokkenheid in deze sector uitging op het contact met andere makelaars hebben ons doen besluiten deze deelnemingen af te stoten. Op sociale en ideële gronden zijn deze vennootschappen eerst aan onze eigen medewerkers aangeboden. Als regionale bank hechten wij eraan, dat de betreffende ondernemingen en de daar werkzame personeelsleden zelfstandig in deze regio blijven functioneren. De verkoop van deze dochterondernemingen heeft, na aftrek van de kosten verbonden aan de verzelfstandiging, een positieve bate opgeleverd. Resultaten over 1990 Het beeld van onze exploitatierekening over 1990 is duidelijk beïnvloed door de beëindiging van onze activiteiten in de sector makelaardij. Een vergelijking met het voorgaande jaar is daardoor niet goed mogelijk. Zo is de daling van de baten met 18 en tegelijkertijd van de lasten met 11 uitzonderlijk. Onafhankelijk van deze incidentele gebeurtenis gelegen buiten het eigenlijke bankbedrijf dient gewezen te worden op de verminderde rentebaten. De hiervoor geschetste omgekeerde rentestructuur heeft ook bij onze instelling, met een relatief groot spaarbankbedrijf, geleid tot een daling van de rentemarge en lagere rentebaten. Het ontbreken van makelaardijprovisies heeft geleid tot een

Jaarverslagen Friesland Bank | 1990 | | pagina 19