inkomenssteun te geven ten laste van grotere bedrijven een maatregel die sociaal aantrekkelijk maar economisch onaanvaardbaar is. De EG dreigt een te hoge melkprijs te krijgen als men grotere bedrijven ontwikkelings mogelijkheden ontneemt. Inkomenstoeslagen die kleine bedrijven beschermen bieden duurzaam geen oplossing. Ook voor Friesland, met relatief vele grote bedrijven, zou deze maatregel averechts werken en onze relatieve voorsprong aantasten. Het proces van herstructurering in de Friese landbouw dient voortgezet te worden, wil de landbouw in deze provincie blijvend perspectief bieden. De hierna volgende beschouwing over de ontwikkeling van enkele bedrijfssectoren is gebaseerd op de samengevoegde jaarrekening. Groei van de bank Onze instelling heeft zich in 1990, gelet op de gestegen bedrijfsomvang, voorspoedig ontwikkeld. Zo nam het balanstotaal van de bank in het verslagjaar toe met 7,6 van f 3.475 tot f 3.740 miljoen. Aan deze groei is door praktisch alle sectoren van het bankbedrijf bijgedragen. Zo stegen niet alleen de aan de bank toevertrouwde gelden fors, ook de vraag naar financieringsmiddelen nam belangrijk toe. In beide sectoren werd, gelet op het lage inflatiepercentage, derhalve een verheugende reële groei gerealiseerd. Te meer verheugend omdat deze vrijwel geheel wordt gefinancierd met door onze cliënten aan de bank toevertrouwde gelden. In onze jaarrekening komen de balansposten ‘opgenomen gelden’ en ‘schulden aan bankiers in binnen- en buitenland’ dan ook niet voor. Als regionale bank rekenen wij het niet tot onze taak te participeren in omvangrijke internationale financiële transacties. De gedaalde dollarkoers en de nog steeds aanwezige terugbetalingsproblemen bij een aantal debiteurenlanden hebben derhalve geen nadelige invloed op onze groeicijfers en onze rentabiliteit gehad. Toevertrouwde gelden De aan onze instelling toevertrouwde gelden namen toe met f 251 miljoen van f 3.259 tot f 3.510 miljoen, een stijging van 7,7 Deze groei van de toevertrouwde gelden is geheel te danken aan de toename van de spaargelden met 10 en de deposito’s met 23 De sterk gestegen rentetarieven op de geldmarkt hebben velen doen besluiten vrijkomende gelden op korte termijn a deposito bij onze instelling te beleggen. De daling van de balansposten ‘Waardepapieren’ en ‘Crediteuren’ is hiermede tevens verklaard. Financieringen Het beroep op de financieringsmiddelen van de bank nam aanzienlijk toe en wel met f 187 miljoen van f 2.043 tot f 2.230 miljoen, een groei van ruim 9 Deze toename komt geheel voor rekening van de niet-leden der bank. Onze leden-coöperaties werkzaam in de agrarische sector hebben door de gedaalde omzetten en lagere prijzen van de meeste agrarische Produkten weinig krediet nodig. Ook de vraag naar financieringsmiddelen voor investeringsdoeleinden beweegt zich op een laag niveau door de inkrimping van de produktiecapaciteit in die sector. De vraag naar kredieten en leningen van de zijde van

Jaarverslagen Friesland Bank | 1990 | | pagina 17