landen afneemt ook een rentedaling tot de totale afzet van de Friese bedrijven toeneemt, mogelijkheden behoort. De recente daling van hetgeen past bij het hiervoor geschetste beeld de kapitaalmarktrente in ons land met 'k is in dat het aandeel van het midden- en kleinbedrijf dit verband illustratief. Ook in de Verenigde in de Nederlandse export stijgt. De goede gang Staten waar de conjunctuurafvlakking verder is van zaken in het Friese bedrijfsleven heeft er voortgeschreden dan bij ons is het proces van ook toe geleid, dat het aantal verzoeken om rentedaling reeds zo ver gevorderd, dat de rente deelneming in het risicodragend kapitaal gericht daar onder het niveau in West-Europa ligt. Een aan de Friese Participatie Maatschappij (FPM), situatie die zich in jaren niet heeft voorgedaan. is toegenomen. Deze vennootschap, die in 1978 Friese economie mede op ons initiatief is opgericht, neemt ultimo De Friese economie heeft zich in 1990 in het 1990 voor een bedrag van f 12,5 miljoen deel in algemeen gunstig ontwikkeld. De groei van 17 bedrijven, die werkgelegenheid bieden aan omzet, investeringen en export stak in deze 2.105 personeelsleden. De uitbreiding van het provincie gunstig af bij het landelijke beeld. aantal deelnemingen vormde de aanleiding Zoals bekend profiteert de regio in het het risicodragend kapitaal van de FPM te algemeen later van gunstige nationale of vergroten van f 6,5 tot f 8,7 miljoen. internationale conjuncturele ontwikkelingen. Aangezien de bedrijvigheid in Friesland voor Omgekeerd werkt een landelijk afnemende ongeveer een derde gedeelte afhankelijk is van groei meestal ook wat vertraagd door in de de landbouw en de daaraan verwante regio. Het voor Friesland gunstige economische industrieën is het ook voor onze provincie van beeld in 1990 is waarschijnlijk mede het grootste belang welke de gevolgen zullen veroorzaakt door de oververtegenwoordiging in zijn van de ingrijpende herziening van het Friesland van kleinere bedrijven die het in het EG-landbouwbeleid en van de algemeen relatief beter hebben gedaan dan de GATT-onderhandelingen. De geleidelijke grote ondernemingen in ons land. Helaas moet afbouw van de landbouwsteun lijkt worden geconstateerd, dat de onvermijdelijk. Hierbij spelen niet alleen de werkgelegenheidsgroei met 2 in Friesland is overschrijdingen in de Europese achtergebleven bij de landelijke groei van 3,4 landbouwbegroting een rol. Steunmaatregelen Uit de kort geleden gehouden enquête passen evenmin in het streven van de GATT ‘Regionale Bedrijfsontwikkeling 1990’ blijkt, dat naar een mondiale markteconomie die de Friese ondernemers de toekomst gematigd gebaseerd is op vrije prijsvorming. De positief tegemoet zien. Het aantal bedrijven dat Nederlandse landbouw kan de internationale winst denkt te maken is nog verder gestegen, concurrentie wel aan mits de aanpassing aan de terwijl ook de meeste bedrijven een nieuwe situatie geleidelijk verloopt. In dit personeelstoename verwachten. Opvallend is verband is het plan van de EG-commissaris voorts, dat het aandeel van de export in de voor de landbouw om kleinere boeren een 1C 12 I Friesland Bank Jaarverslag 1990

Jaarverslagen Friesland Bank | 1990 | | pagina 16