ig :e gulden ten opzichte van de mark boven of onder de spilkoers zit wisselen elkaar af. Juist de laatste jaren is binnen het Europees Monetair Stelsel (EMS) het besef gegroeid, dat via een autonoom wisselkoersbeleid geen blijvend concurrentievoordeel kan worden behaald. Binnen het EMS is juist een zekere wisselkoersdiscipline ontstaan, waardoor de wisselkoersen stabieler en beter voorspelbaar werden. Dat is voor bedrijven die im- of exporteren bijzonder belangrijk. Inmiddels vindt meer dan 70 van de Nederlandse handel plaats met landen binnen het wisselkoerssysteem. Het voeren van een eigen wisselkoersbeleid past ook niet in het streven naar een voortgaande Europese monetaire integratie. Alleen in het uiterst onwaarschijnlijke geval dat de economische ontwikkeling in Duitsland volledig uit de hand zou lopen met bijvoorbeeld een zeer hoge inflatie, is een eigen wisselkoersbeleid wellicht gerechtvaardigd. Een dergelijke situatie mag echter niet worden verwacht. Rente De rentetarieven op de geld- en kapitaalmarkt zijn in ons land, in navolging van de rentestijging in Duitsland, sterk opgelopen. Vaak komt men de stelling tegen, dat de recente rentestijging een gevolg is van de verwachting, dat er veel westers kapitaal nodig is om de economie van de voormalige DDR en die van andere Oosteuropese landen weer op de been te helpen. Dat is zeker voor een deel het geval. Volgens sommige deskundigen is van de in 1990 opgetreden stijging van de kapitaalmarktrente met circa 2 slechts 'h tot maximaal 1 te wijten aan de onzekerheden die de ontwikkelingen bij onze oosterburen met zich meebrengen. Vast staat in ieder geval wel, dat het proces van rentestijging al in de eerste helft van 1989, dus ruim voor het opengaan van de grenzen met Oost-Europa, is begonnen. De Westduitse economie is in de tweede helft van de jaren tachtig fors gegroeid. De bezettingsgraad in het Westduitse bedrijfsleven is gestegen tot 90 Hierdoor neemt de kans op loon- en prijsstijgingen, dus inflatie, toe. Daar is men in Duitsland allergisch voor. De Bundesbank heeft daarom reeds in 1989 besloten de monetaire teugels aan te halen en de rentetarieven stapsgewijs te verhogen. De leiding van de Bundesbank heeft bij herhaling verklaard, dat de Duitse hereniging op zich geen reden vormt voor de recente forse rentestijging. Nu de Duitse regering inmiddels heeft besloten een aantal belastingen te verhogen ter financiering van de Duitse eenwording neemt het beroep op de kapitaalmarkt af. Dat is gunstig voor de rente-ontwikkeling. Vooral de noodzaak om in het kader van de Europese harmonisatie de BTW te verhogen van 14 tot 16 levert de Duitse schatkist een aanzienlijk bedrag op. Een belastingverhoging in Duitsland is, mede met het oog op de noodzakelijke afkoeling van de economie in dat land, een betere financieringsbron voor investeringen in de voormalige DDR dan lenen op de kapitaalmarkt. Wanneer de stelling juist is, dat de rentestijging grotendeels is te danken aan de hoogconjunctuur ligt de conclusie voor de hand, dat nu de economische groei in vele 11 I Friesland Bank Jaarverslag 1990

Jaarverslagen Friesland Bank | 1990 | | pagina 15