Verslag van de hoofddirecteur Economische situatie De economische situatie in ons land is, evenals die in vele andere landen ter wereld, in het verslagjaar beheerst door onzekerheden en verrassingen. Hoop en vrees bepaalden afwisselend een groot aantal beleidsbeslissingen. Hoop op een voortgaande economische groei in de westerse wereld en op de positieve effecten in vooral de Europese Gemeenschap van de Duitse eenwording. Vrees over de gevolgen van een dreigend gewapend conflict in het Midden-Oosten voor de wereldeconomie. Het is achteraf interessant vast te stellen, dat alleen de hoop op een voortgaande economische groei, die overigens de neiging heeft wat af te nemen, is uitgekomen. De hoop op de gunstige economische gevolgen van de Duitse eenwording heeft plaats gemaakt voor de overtuiging, dat voor het economisch herstel in het voormalige Oost-Duitsland niet alleen meer tijd maar ook meer kapitaal nodig is dan men oorspronkelijk had gedacht. Het nadelige effect van deze omvangrijke operatie op onder andere de rentestand in Duitsland heeft inmiddels ook in ons land bijgedragen tot de recente rentestijging. De vrees over de nadelige economische gevolgen van de Golfoorlog is, zoals het zich thans laat aanzien, niet gerechtvaardigd gebleken. De korte duur van het conflict heeft ertoe geleid, dat de oorlogsdreiging geen negatieve invloed meer op de wereldeconomie uitoefent. De olieprijs in de wereld beweegt zich zelfs weer op het niveau van voor de Golfoorlog, terwijl het koersherstel van de US-dollar vertrouwen inboezemt. In tegenstelling tot de arme Oosteuropese landen bezitten de rijke olielanden in het Midden- Oosten bovendien de geldmiddelen om het economisch herstel in hun land te financieren. Naar verwachting zal vooral het bedrijfsleven in de Verenigde Staten profiteren van omvangrijke orders die door Koeweit worden verstrekt in het kader van de wederopbouw van dat land. En dat is goed voor de Amerikaanse economie, die een periode van recessie doormaakt. De directe invloed van de Amerikaanse recessie op de Nederlandse economie is overigens beperkt. Slechts 7 van de Nederlandse export wordt in de Verenigde Staten afgezet. Een lage dollarkoers vormt voor ons land een grotere bedreiging, omdat ongeveer 30 van de Nederlandse export moet concurreren met in dollars geprijsde goederen en diensten. Het Nederlandse bedrijfsleven kan in het algemeen op een goed jaar terugzien. De produktiegroei van bijna 4 en de toename van het aantal banen met 2 getuigen daarvan. Nadat wij het in de jaren zeventig in vele opzichten slechter deden dan vele van onze handelspartners kan thans wederom worden vastgesteld, dat ons land in de afgelopen jaren op belangrijke terreinen betere resultaten heeft bereikt dan menig concurrent. Zo beweegt de inflatie in ons land zich op een uitzonderlijk laag niveau, geniet onze munt in het internationale betalingsverkeer veel vertrouwen en vertoont onze betalingsbalans nu al vele jaren achtereen grote overschotten. Wat dit laatste betreft is het opvallend, dat het midden- en kleinbedrijf een steeds belangrijker rol speelt in de toename van de Nederlandse export. Nam de omzet van het

Jaarverslagen Friesland Bank | 1990 | | pagina 13