kosten bij onze instelling. Zonder deze reservering, die onder het hoofd ‘Andere lasten’ is geboekt, zou onze brutowinst met 7,1 zijn gestegen. De rentebaten stegen verheugend en wel met 7 van f 60,8 tot f 65,1 miljoen. De vooral in de tweede helft van het verslagjaar gedaalde rentemarge werd ruimschoots gecompenseerd door gestegen omzetten in 1989. De provisiebaten stegen slechts met 1,1% van f 23 tot f 23,3 miljoen. De verklaring voor deze geringe toename is gelegen in de hiervoor toegelichte daling van de makelaardij- en reisbemiddelingsprovisies. De provisiebaten van de bank namen wel belangrijk toe en wel met 11,4 en die van het assurantiebemiddelingsbedrijf met 15,2 De daling van de post ‘Andere baten’ van f 9,5 tot f 5,6 miljoen is grotendeels te wijten aan de als gevolg van de rentestijging gedaalde koerswinst op de verkoop van obligaties uit eigen effectenportefeuille en aan een in 1988 gerealiseerde incidentele bate behaald bij de verkoop van onroerend goed niet in eigen gebruik. De daling van de kosten met 0,8 is de resultante van een groot aantal factoren. Zo stegen bij ons de salarissen in het bank- en verzekeringsbedrijf maar daalden daar de sociale lasten, de pensioenpremies en de dotatie aan de VUT-voorziening. De personeelskosten daalden per saldo met 0,7 De overige lasten in het bank- en verzekeringsbedrijf stegen en wel met 6,4 Deze stijging is, zoals hiervoor uiteengezet, veroorzaakt door de voorziening ad f 1 miljoen voor toekomstige automatiseringsuitgaven. In de makelaardijsector en bij het reisbureau daalden over de gehele linie de kosten als gevolg van de hiervoor uiteengezette afslanking respectievelijk verkoop. Voorzieningen en belastingen De toevoeging aan de voorziening algemene bedrijfsrisico’s is met f 1 miljoen verlaagd van f 7,8 tot f 6,8 miljoen. De risico’s verbonden aan de binnenlandse kredietverlening zijn als gevolg van het verbeterde economische klimaat in vele sectoren sterk gedaald. Ook bij onze instelling zijn door de verbeterde bedrijfsresultaten van een aantal relaties voorzieningen, die in het verleden noodzakelijk werden geacht, vrijgevallen. In het algemeen zijn de risico’s die schuil gaan in onze debiteurenportefeuille thans van zeer beperkte omvang. Nu het deel van de voorziening algemene bedrijfsrisico’s, waartegenover geen aanwijsbare risico’s staan, bij onze instelling inmiddels omvangrijk is lijkt het raadzaam de dotatie aan de voorziening algemene bedrijfsrisico’s geleidelijk te verlagen tot een niveau dat in relatie staat met de jaarlijks afgeboekte vorderingen c.q. toegenomen risico’s in de debiteurenportefeuille. De verlaging van de dotatie aan de voorziening voor te betalen vennootschapsbelasting vloeit in hoofdzaak voort uit het lagere tarief voor de vennootschapsbelasting. Nettowinst Het bruto resultaat verminderd met de toevoeging aan de voorziening algemene bedrijfsrisico’s en belastingen resulteert ten slotte in een nettowinst van f 20,9 miljoen, tegenover vorig jaar f 18,5 miljoen, een winststijging derhalve van 13 Deze winst dient volgens statutair voorschrift aan de reserves te worden toegevoegd. Mede hierdoor nam het aansprakelijk groepsvermogen toe van f 187,3 tot f 207 miljoen, een stijging van 10,5 Uitgedrukt in procenten van ons balanstotaal bedraagt het aansprakelijk

Jaarverslagen Friesland Bank | 1989 | | pagina 18