De provisiebaten van het totale assurantiebedrijf stegen met 15,2 De grotere vraag naar verzekeringen verband houdende met de aankoop van een eigen woning, de toegenomen bemiddeling op het terrein van de verzekering van bedrijfsobjecten en de gestegen vraag naar levensverzekeringen hebben vooral tot dit gunstige resultaat bijgedragen. Efficiency verbeterende maatregelen hebben ertoe geleid, dat de gestegen omzet met een iets kleiner aantal medewerkers(sters) kon worden verwerkt. Het assurantiebedrijf leverde dan ook een substantiële bijdrage aan het bedrijfsresultaat van de Friesland Bank. Onze dochteronderneming Passage- en Reisbureau J. W. van der Meulen b.v. werd in het verslagjaar overgedragen aan de reisorganisatie Arke te Enschede. Naar onze overtuiging kan het Reisbureau Van der Meulen, gelet op de ontwikkelingen in deze branche, zich beter ontplooien als onderdeel van een grote professionele reisorganisatie dan als branchevreemde activiteit binnen ons bankbedrijf. Praktisch alle bij ons reisbureau werkzame personeelsleden zijn tot volle tevredenheid van betrokkenen op 31 oktober 1989 in dienst getreden van Arke. De bij de verkoop van deze dochteronderneming gerealiseerde boekwinst, inclusief het positieve bedrijfsresultaat over de eerste tien maanden van het boekjaar 1989, is ten gunste van ons bedrijfsresultaat gebracht. De gang van zaken bij onze dochterondernemingen op het gebied van de makelaardij in onroerend goed heeft in 1989 in het teken gestaan van de in het vorige jaarverslag aangekondigde en gemotiveerde afslanking in de sector woonhuizen makelaardij. Inmiddels zijn alle vestigingen van Makelaardij Groningen en Makelaardij Drenthe aan de betreffende kantoordirecteuren of hun medewerkers verkocht, terwijl ook in Friesland diverse vestigingen op dezelfde wijze zijn of zullen worden overgedragen. In plaats van onze makelaarskantoren aan derden te verkopen hebben wij er op sociale en ideële gronden de voorkeur aan gegeven de betreffende vestigingen eerst aan onze eigen medewerkers (sters) aan te bieden. Als regionale bank hechten wij eraan, dat de betreffende makelaarskantoren en de daar werkzame personeelsleden zelfstandig in het Noorden blijven functioneren. De afslanking vindt plaats op een moment, dat de makelaardijsector als geheel bij onze instelling, vooral dankzij de bedrijfsmakelaardij, winstgevend is. De kosten verbonden aan de plaats gehad hebbende reorganisatie konden dan ook geheel ten laste van het resultaat over 1989 van de makelaardijgroep worden gebracht. Als gevolg van deze afslanking dalen de provisiebaten en de kosten concernmatig over 1989 en 1990 niet onbelangrijk. Met deze saneringsoperatie wordt beoogd de winstgevendheid van de resterende bedrijfsonderdelen in de sector makelaardij te vergroten. Resultaten over 1989 De rente-, provisie- en andere baten namen in 1989 toe van f 93,4 tot f 94 miljoen, een toename van 0,7 De kosten daalden van f 63 tot f 62,5 miljoen, een daling van 0,8 De brutowinst nam hierdoor toe van f 30,3 tot f 31,5 miljoen, een stijging van 3,8 Deze betrekkelijk geringe stijging van de brutowinst is vooral veroorzaakt door een voorziening van f 1 miljoen voor in de nabije toekomst te verwachten toenemende automatiserings- 13 Friesland Bank Jaarverslag 1969

Jaarverslagen Friesland Bank | 1989 | | pagina 17