f 167 miljoen van f 1.874 tot f 2.041 miljoen, een groei van 8,9 Deze toename komt geheel voor rekening van de niet-leden der bank. Zo steeg de vraag van de zijde van het midden- en kleinbedrijf belangrijk. Ons marktaandeel in deze sector groeit snel, niettegenstaande de door de overheid afgekondigde kwantitatieve beperking van de garantieregeling voor kredieten en leningen aan het midden- en kleinbedrijf. Ook de vraag van individuele veehouders naar financieringsmiddelen nam wederom toe. Vele boeren trachten door verbetering van de kostenstructuur van hun bedrijven een compensatie te vinden voor dalende opbrengsten. Dit poogt men onder andere te bereiken door aankoop van land met melkquotum. Daarnaast vraagt de milieuwetgeving vaak om investeringen in mestopslagcapaciteit. De financieringslasten van een aantal veehouderijbedrijven worden hierdoor, vooral wanneer naar verwachting de melkprijs in de toekomst daalt, bijzonder zwaar. Met name voor marginale bedrijven verdient het thans naar onze mening aanbeveling, in plaats van de financiële verplichtingen verder te verzwaren, te profiteren van de goede verkoopprijzen van land met melkquotum. De zorgelijke situatie in de akkerbouw deed de vraag naar kredieten en leningen uit die sector afnemen. Het beroep van onze leden op de financieringsmiddelen van de bank nam verder af. Het zijn vooral onze leden-agrarische coöperaties die door geringere investeringen alsmede gedaalde prijzen en omzetten zich thans grotendeels zelf financieren. Onze hypothekenportefeuille nam in 1989 toe met f 117 miljoen van f 1.019 tot f 1.136 miljoen, een groei van 11,5 Er werd voor een bedrag van f 318 miljoen aan hypothecaire leningen met en zonder overheidsgarantie verstrekt, terwijl uit aflossingen f 201 miljoen beschikbaar kwam. De toegenomen vraag naar hypotheken bij onze instelling is mede te danken aan de grote belangstelling voor de in het verslagjaar door ons geïntroduceerde profijthypotheek, een nieuwe hypotheekvorm waarbij lenen en sparen voor een levensverzekering op aantrekkelijke voorwaarden in één produkt zijn gecombineerd. Dankzij de sterke groei van de toevertrouwde gelden kon gemakkelijk aan de gestegen vraag naar hypotheken worden voldaan. Liquiditeit De liquiditeit van de bank nam in het verslagjaar toe doordat de vraag naar geldmiddelen voor financieringsdoeleinden achterbleef bij de groei van de toevertrouwde gelden. Per balansdatum was f 1.333 miljoen beschikbaar aan liquiditeiten, onze effectenportefeuille daaronder begrepen, tegenover f 1.159 miljoen per ultimo 1988, een toename van 15%. Aangezien een belangrijk deel van de aan onze instelling toevertrouwde gelden bestaat uit spaargelden met een looptijd van maximaal 5 jaar, worden de liquide middelen van de bank grotendeels belegd in Nederlandse staatsobligaties. Onze effectenportefeuille nam in het verslagjaar toe van f 868 tot f 1.107 miljoen. Het gemiddelde rendement van onze obligatieportefeuille bedroeg 7,6 aan het einde van het boekjaar, terwijl de gemiddelde resterende looptijd van ons bezit aan obligaties op dat moment 6,6 jaar bedroeg. Deelnemingen Over de gang van zaken bij onze dochterondernemingen werkzaam in de assurantiesector, te weten het assurantiebemiddelingsbedrijf en het volmachtbedrijf, kunnen wij zeer tevreden zijn.

Jaarverslagen Friesland Bank | 1989 | | pagina 16