Groei van de bank Onze instelling heeft zich in 1989 voorspoedig ontwikkeld. Zo nam het balanstotaal van de bank in het verslagjaar toe van f 3.133 tot f 3.475 miljoen, een groei van 10,9 Aangezien de inflatie in ons land zich ook het afgelopen jaar weer op een zeer laag niveau bewoog is er bij onze instelling sprake geweest van een aanzienlijke reële groei, waaraan praktisch alle sectoren van ons bankbedrijf hebben bijgedragen. Zo stegen niet alleen de aan de bank toevertrouwde gelden fors, ook de vraag naar financieringsmiddelen nam belangrijk toe. De ontwikkeling van een regionale bank als de onze wordt uiteraard mede bepaald door de groei van de Friese economie. Aangezien deze in het verslagjaar iets achterbleef bij de groei van onze nationale economie, mag worden aangenomen, dat de verheugende ontwikkeling van onze instelling mede is te danken aan een vergroting van ons marktaandeel. Daarnaast zijn onze groeicijfers en ons bedrijfsresultaat niet nadelig beïnvloed, zoals bij vele landelijke banken door respectievelijk een gedaalde dollarkoers en door internationale kredietrisico’s. Het beleid van de bank is overigens niet alleen gericht op het bevorderen van de groei maar vooral ook op het vergroten van de rentabiliteit van de bank. Rentabiliteit Doordat de baten stegen en de lasten daalden nam de rentabiliteit van de bank wederom toe. Ook in 1989 slaagden wij erin onze nettowinst procentueel sterker te doen toenemen dan ons balanstotaal. De nog steeds toenemende concurrentie in het bankbedrijf en de dalende rentemarge hebben een negatieve invloed op de rentabiliteit van het bankbedrijf. In een tijd van dalende marges zijn een stringente kostenbewaking en een groeiend zakenvolume noodzakelijke voorwaarden voor het handhaven of versterken van de rentabiliteit. Beide factoren zijn in het verslagjaar bepalend geweest voor de gunstige rentabiliteitsontwikkeling van de bank. Toevertrouwde gelden De aan onze instelling toevertrouwde gelden namen met f 336 miljoen toe van f 2.923 tot f 3.259 miljoen, een stijging van 11,5 Nadat vooral de spaargeldenaanwas de laatste twee jaar ongunstig is beïnvloed door de verscherpte controle op rente-inkomsten beginnen thans steeds meer spaarders gebruik te maken van de ruimere rentevrijstellingsmogelijkheden. Naar schatting behoeft er thans door 90 95 van de spaarders in ons land geen belasting meer over ontvangen rente te worden betaald. Dat is niet alleen goed voor de spaarders maar ook voor onze nationale besparingen. De groei van de balanspost ‘Spaargelden’ met f 140 miljoen van f 1.395 tot f 1.535 miljoen, een stijging van 10,1 vormt het bewijs van de teruggekeerde spaarzin bij een deel van onze cliënten. Ook de balansposten ‘Waardepapieren', ‘Deposito’s’ en ‘Crediteuren’ stegen per saldo fors en wel met f 196 miljoen van f 1.528 tot f 1.724 miljoen, een groei van 12,8 De in de loop van het verslagjaar sterk gestegen korte rente en de verwachting dat deze wellicht nog verder omhoog zal gaan heeft velen doen besluiten vrijkomende gelden op korte termijn a deposito bij onze instelling te beleggen. De forse stijging van de balanspost ‘Deposito’s’ is daarmede verklaard. Financieringen Het beroep op de financieringsmiddelen van de bank nam aanzienlijk toe en wel met 11 Friesland Bank Jaarverslag 1989

Jaarverslagen Friesland Bank | 1989 | | pagina 15