het algemeen een goed jaar. Zowel de omzet als de export van de bedrijven in deze provincie stegen in het afgelopen jaar met 3 Van de Friese bedrijven draaide 91 met winst, terwijl 72 van de ondernemingen het rendement voldoende acht. Investeringen en werkgelegenheid namen in 1989 procentueel evenveel toe als in het jaar 1988. Verheugende ontwikkelingen, ware het niet dat vooral de omzet en exportcijfers van de Friese bedrijven enkele procenten minder toenamen dan het landelijk gemiddelde. De negatieve ontwikkeling in de voor Friesland belangrijke zuivelindustrie is hiervoor gedeeltelijk verantwoordelijk. Voorts dient bedacht te worden dat bepaalde bedrijfstakken, zoals de chemische industrie die landelijk de groei mede bepalen, in Friesland ondervertegenwoordigd zijn. Daarnaast kunnen enkele grote bedrijven die in een bepaald jaar veel of weinig hebben geïnvesteerd de vergelijkende cijfers sterk beïnvloeden. Ten slotte speelt ook het ervaringsfeit een rol, dat de regio in het algemeen later profiteert van gunstige nationale of internationale conjuncturele ontwikkelingen. Alhoewel de groei van de Friese economie dus wat achterblijft bij het landelijk gemiddelde is het aantal investeringsaanvragen dat in aanmerking komt voor de Investeringspremieregeling (IPR) in Friesland in 1989 verheugend gestegen. Zo hebben in het afgelopen jaar 95 bedrijven IPR- subsidie ontvangen betrekking hebbende op een totale investering van bijna f317 miljoen. In 1988 hebben 61 Friese bedrijven voor f 185 miljoen geïnvesteerd in het kader van de IPR- regeling. Het gaat hier uiteraard slechts om een deel van de investeringen in Friesland, namelijk die voor IPR-subsidie in aanmerking komen. Het betreft in het algemeen nieuwe projecten of uitbreiding van bestaande bedrijven, die belangrijk zijn voor de versterking van de economische structuur en de werkgelegenheid. Gelet op de positieve effecten van regionale investeringsfaciliteiten, zoals de IPR-regeling, op de bedrijvigheid in het Noorden, is het van groot belang dat deze worden gehandhaafd. Het huidige beeld van Friesland wordt in economisch opzicht sterk bepaald door de problemen in de landbouw, De bedrijvigheid in Friesland is immers voor ongeveer een derde gedeelte afhankelijk van de landbouw en de daarmee verwante industrieën. Vooral in de agrarische industrie is nog een proces van herstructurering aan de gang, waarbij nieuwe samenwerkingsvormen worden onderzocht. De inkomenspositie van de veehouders was in het algemeen nog goed in het verslagjaar al moet in de komende jaren met een verlaging van de melkprijs en met een kostenstijging op de bedrijven rekening worden gehouden. De financiële resultaten in de akkerbouw waren, vooral door de al jaren lage graanprijzen, wederom teleurstellend. Bij vele akkerbouwers zijn de financiële reserves thans tot een kritisch niveau gedaald. In een aantal gevallen zal, wanneer er structureel geen uitzicht op een winstgevende exploitatie is, tot bedrijfsbeëindiging moeten worden besloten. In sommige gevallen kan ook door bedrijfsuitbreiding worden gepoogd de gewenste schaalvergroting en een meer rendabele exploitatie te bereiken. Het belang van de samenleving bij een levensvatbare akkerbouw is te groot om deze sector geheel aan zijn lot over te laten. De hierna volgende beschouwing over de ontwikkeling van enkele bedrijfssectoren is gebaseerd op de samengevoegde jaarrekening.

Jaarverslagen Friesland Bank | 1989 | | pagina 14