allerlei goederen, die zij in eigen land nog niet reëel aanwezig is. De kans hierop zou toenemen kunnen kopen, tegen een aantrekkelijke prijs in wanneer de beide Duitslanden samengaan en er West-Duitsland verkrijgen. De industrie in de voor het herstel in de DDR veel geld nodig is. De Bondsrepubliek, die thans reeds op volle recente aanzienlijke rentestijging zou vooral te capaciteit draait, zou dan wel eens overbelast wijten zijn aan de vrees dat de geldhoeveelheid kunnen geraken. Gelet op de grote vrees voor in Duitsland fors gaat toenemen. Deze vrees lijkt een toeneming van de inflatie in dat land, overdreven. Het Westduitse financierings- gebaseerd op de ervaringen in de jaren twintig, potentieel is zo groot, dat de geldbehoefte van lijkt een ruilverhouding die meer in relatie staat de veel kleinere Oostduitse economie hierdoor tot de prijsniveaus in beide Duitslanden aan te gemakkelijk kan worden bevredigd. Een derde, bevelen. De veranderingen in Oost-Europa naar onze mening wat onderbelichte, oorzaak maken het zeer gewenst met de eenwording van de rentestijging is gelegen in de binnen de EG haast te maken. Vooral ook aan aanhoudende daling van de besparingen in de de totstandkoming van de Europese Monetaire belangrijkste industrielanden ter wereld. De Unie (EMU) moet met spoed worden gewerkt in nettobesparingen als percentage van het bruto het licht van de snel naderende Duitse nationaal produkt zijn in deze landen gedaald monetaire eenwording. Het is bovendien voor van 12,8 in de periode 1970-1974 tot 7,8 de veiligheid en de welvaart in het nieuwe in de jaren 1985-1988. Het lijkt waarschijnlijk, Europa van groot belang, dat het verenigde dat renteschommelingen de plaats zijn gaan Duitsland en later ook andere Oosteuropese innemen van wisselkoersaanpassingen. In het landen deel gaan uitmaken van de EG, waarin verleden is de Duitse mark regelmatig nationale belangen ondergeschikt zijn aan opgewaardeerd om de binnenlandse inflatie Europese. laag te houden zonder dat de rente behoefde te Rente worden verhoogd. Een wijziging van de De rentetarieven op de geld- en kapitaalmarkt in wisselkoers is ongewenst nu wij met elkaar op ons land zijn vooral in de tweede helft van het weg zijn naar een Economische en Monetaire verslagjaar, in navolging van de rentestijging in Unie, waarin juiste vaste wisselkoersen moeten West-Duitsland, sterk opgelopen. En dat in een gelden. In de huidige hoge rentestand lijkt periode waarin de inflatie buitengewoon laag is. overigens een aanzienlijke risicopremie te zijn De reële rente, dat is de voor inflatie begrepen voor nu nog bepaald niet te gecorrigeerde rente, is daardoor in ons land voorspellen financiële gevolgen van de Duitse boven de 7 komen te liggen. Een historisch eenwording. Naar verwachting kan het hoogtepunt. Als oorzaak van de rentestijging monetaire beleid, wanneer de internationale werd in eerste instantie gewezen op de conjunctuur in de tweede helft van 1990 dreigende oververhitting van de Westduitse enigszins afzwakt en de kansen op inflatie economie. De bezettingsgraad van het daardoor wat afnemen, worden versoepeld. Een produktieapparaat in de Bondsrepubliek is rentedaling behoort dan tot de mogelijkheden. inmiddels tot 90 gestegen, een niveau Friese economie waarop het gevaar van een toenemende inflatie Ook voor het Friese bedrijfsleven was 1989 in 9 Friesland Bank Jaarverslag 1989

Jaarverslagen Friesland Bank | 1989 | | pagina 13