Verslag van de hoofddirecteur Economische situatie de collectieve uitgaven werd afgeremd. Ons land heeft in economisch opzicht een Door verlaging van belastingen en sociale uitstekend jaar achter de rug. Het jaar 1989 was premies werd de in ons land te grote afstand het zevende jaar van ononderbroken tussen bruto en netto beloning verkleind. Op economische groei in de westerse twee belangrijke onderdelen is ons beleid nog geïndustrialiseerde landen. De groei van het weinig succesvol geweest. Zo is het bruto nationaal produkt in ons land bedroeg in financieringstekort van de overheid nog steeds het verslagjaar ongeveer 41/2 tegenover 1 te groot. Onze staatsschuld is als percentage in het begin van de jaren tachtig. De gunstige van het bruto nationaal produkt hoger dan in groeicijfers van de laatste jaren hangen vele andere EG-landen en zelfs hoger dan in de uiteraard, gelet op het open karakter van onze Verenigde Staten. Het beleid gericht op het economie, voor een belangrijk deel samen met verkleinen van het financieringstekort zal door de voorspoedige internationale economische het nieuwe kabinet moeten worden voortgezet. ontwikkeling. Nadat wij het in de jaren zeventig De mogelijkheden daartoe zijn groter in een in vele opzichten slechter deden dan vele van periode dat het in ons land goed gaat dan onze handelspartners kan thans gelukkig wanneer van de overheid stimulerende worden vastgesteld, dat ons land in de maatregelen worden gevraagd. Een tweede afgelopen jaren op belangrijke terreinen betere reden van zorg betreft de hoge werkloosheid in resultaten heeft bereikt dan menig concurrent. ons land. Het aantal werkzoekenden zonder Zo is onze uitvoer van 1982 tot en met 1989 met baan daalt weliswaar maar is nog altijd 11 12 meer gestegen dan die van onze tweemaal zo groot als in 1980. In ons land handelspartners. Doordat de stijging van onze participeert een uitzonderlijk gering deel van de import steeds belangrijk bij de groei van onze beroepsgeschikte bevolking in het export achterbleef konden wij in die periode arbeidsproces. De geringe deelneming in verheugende overschotten op onze betalings Nederland vergeleken met andere EG-landen is balans realiseren. De bedrijfsinvesteringen in voor twee derde deel toe te rekenen aan de vaste activa zijn in genoemde periode in ons vrouwen, die bij ons in mindere mate in het land 20 meer gestegen dan gemiddeld in de arbeidsproces worden ingeschakeld en voor EG-landen. Van 1984 tot en met 1989 groeide een derde aan mannen. Een verklaring voor dit de werkgelegenheid in ons land met 2 per laatste is gelegen in het omvangrijke gebruik jaar tegenover 1 bij de EG-partners. Het van de WAO- en VUT-regeling. Een succesvol economisch herstel in ons land is dus niet alleen werkgelegenheidsbeleid zal de bepaald door buitenlandse invloeden maar is toegangsmogelijkheden van vrouwen tot de mede te danken aan de inspanning van arbeidsmarkt moeten vergroten, een beter ondernemingen, sociale partners en de evenwicht tussen rechten en plichten in de overheid. Een wezenlijk element daarbij vormde sociale zekerheid moeten nastreven, ruimere de overeengekomen en gerealiseerde aandacht moeten besteden aan om- en loonmatiging. De overheid zorgde er daarnaast bijscholing en de groei van WAO en op termijn voor, dat de voortdurende stijging van ook de VUT moeten afremmen. 7 Friesland Bank Jaarverslag 1989

Jaarverslagen Friesland Bank | 1989 | | pagina 11