deze sector met 6,3 (v.j. 3,4 Ook in het afgelopen jaar leverden de makelaardijdochters weer een positieve bijdrage aan het concemresultaat van de Friesland Bank. Aangezien het vooral de bedrijfsmakelaardij is geweest die tot dit positieve resultaat heeft bijgedragen ligt het in het voornemen dit bedrijfsonderdeel in de toekomst verder uit te bouwen. Om deze reden is de bedrijfsmakelaardij in het verslagjaar in een aparte vennootschap ondergebracht. Tegelijkertijd wordt gestreefd naar een zekere afslanking van de minder profijtelijke onderdelen van de sector woonhuizen makelaardij. Resultaten over 1988 De rente-, provisie- en andere baten namen in 1988 toe van f 88,3 tot f 93,4 miljoen, een stijging van 5,7 (v.j. 8,7 De kosten stegen minder en wel van f 60,3 tot f 63 miljoen, een toename van 4,5 (v.j. 8,1 De brutowinst nam hierdoor toe van f 28 tot f 30,3 miljoen, een stijging van 8,4 (v.j. 10 De rentebaten stegen in het verslagjaar slechts van f 61,3 tot f 61,6 miljoen. Dat de rentebaten per saldo slechts weinig toenamen is te wijten aan de gedaalde rentemarges. Zowel de rentetarieven in de debet- als in de creditsfeer hebben in het verslagjaar als gevolg van de toegenomen concurrentie onder druk gestaan. Het is aan de gestegen omzetten te danken dat de rentebaten nog iets toenamen. De provisiebaten stegen van f 21,3 tot f 23 miljoen. De toegenomen provisie-inkomsten zijn te danken aan de dienstverlening op het gebied van binnen- en buitenlands betalingsverkeer, effecten, assurantiën, makelaardij en reisbemiddeling. Ook de post ‘Andere baten’ is gestegen en wel van f 5,8 tot f 8,7 miljoen. Deze toename is grotendeels te danken aan gerealiseerde koerswinst op verkochte effecten en aan een incidentele bate voortvloeiende uit de verkoop van onroerend goed niet in eigen gebruik. De kostenstijging met 4,5 is de resultante van de toename van de personeelskosten met 2,6 een stijging van de andere lasten met 10,4 en een daling van de afschrijving op vaste activa met 1,9 Voorzieningen en belastingen De toevoeging aan de voorziening algemene bedrijfsrisico’s is, niettegenstaande de toegenomen debiteurenportefeuille, gehandhaafd op f 7,8 miljoen. De risico’s verbonden aan de binnenlandse kredietverlening zijn ook in 1988 als gevolg van het verbeterde economische klimaat in het algemeen sterk gedaald. Dat wij de dotatie aan deze voorziening desondanks op hetzelfde niveau als het vorige jaar menen te moeten handhaven houdt verband met de zorgelijke situatie in de akkerbouw. De verlaging van de dotatie aan de voorziening voor te betalen vennootschapsbelasting vloeit in hoofdzaak voort uit het lagere tarief voor de vennootschapsbelasting en uit de gestegen opbrengst van beleggingen waarop de deelnemingsvrijstelling van toepassing is. Nettowinst Het bruto resultaat verminderd met de toevoeging aan de voorziening algemene bedrijfsrisico’s en belastingen resulteert ten slotte in een nettowinst van f 18,5 miljoen, tegenover vorig jaar f 15,1 miljoen, een winststijging derhalve van 22,2 (v.j. 20,6 Het aansprakelijk groepsvermogen nam als gevolg van de winstbijschrijving en de stijging van de reserve herwaardering gebouwen toe van f 169,3 tot f 187,3 miljoen,

Jaarverslagen Friesland Bank | 1988 | | pagina 16