komen, in tegenstelling tot die van de meeste andere banken, de balansposten ‘Opgenomen gelden’ en ‘Schulden aan bankiers in binnen- en buitenland’ dan ook niet voor. Als regionale bank menen wij dat het niet tot onze taak behoort te participeren in omvangrijke internationale financiële transacties. Het beleid van de bank is in het verslagjaar overigens niet alleen gericht geweest op het bevorderen van de groei maar ook op het vergroten van de rentabiliteit. Rentabiliteit Doordat de baten in 1988 sterker stegen dan de kosten nam de rentabiliteit van de bank wederom toe. Ook in het afgelopen jaar slaagden wij erin onze nettowinst procentueel sterker te doen toenemen dan ons balanstotaal. Deze groei èn de bepaling in de statuten van de bank, dat de gehele nettowinst jaarlijks aan het reservefonds dient te worden toegevoegd, vormen belangrijke voorwaarden voor een gezonde vermogensontwikkeling. Uitgedrukt in procenten van ons balanstotaal bedraagt het aansprakelijk groepsvermogen van de bank thans 6 (v.j. 5,8 Gelet op de vermogensverhoudingen in het Nederlandse bankwezen achten wij dit een zeer bevredigend cijfer. Toevertrouwde gelden De aan onze instelling toevertrouwde gelden namen in het verslagjaar toe met f 232 miljoen van f 2.691 tot f 2.923 miljoen, een stijgingspercentage van 8,6 (v.j. 9,7 Dat de spaargelden en waardepapieren nog met 5,4 (v.j. 3,6 stegen van f 1.580 tot f 1.665 miljoen is zeer verheugend gelet op de forse concurrentie op de spaargeldenmarkt en de verscherpte controle op de rente-inkomsten. Per saldo stegen ook de balansposten ‘Deposito’s’ en ‘Crediteuren’ en wel van f 1.110 tot f 1.257 miljoen, een toename van 13,2 (v.j. 19,9 Na een periode van rentedaling blijken vele cliënten er de voorkeur aan te geven hun geld op korte termijn deposito te plaatsen teneinde van een toekomstige rentestijging te kunnen profiteren. Financieringen Het beroep op de financieringsmiddelen van de bank nam in het verslagjaar toe met f 20 miljoen van f 1.854 tot f 1.874 miljoen. Deze geringe stijging met 1,1 (v.j. 11,1 is de resultante van elkaar grotendeels compenserende ontwikkelingen. Zo daalde de balanspost ‘Wissels’ met ruim f 72,5 miljoen tot bijna nihil als gevolg van de sterk teruggelopen kredietvraag verband houdende met de financiering van de botervoorraden in ons land. Het EG-zuivelbeleid heeft er, zoals bekend, onder andere toe geleid, dat de ‘boterberg’ in de Gemeenschap grotendeels is verdwenen. Ook de balanspost ‘Vorderingen op of onder garantie van de overheid’ liep terug en wel met ruim f 48 miljoen. Deze daling is vooral veroorzaakt door vervroegde aflossingen op langlopende onderhandse overheidsleningen. Het beleid van de bank is erop gericht de hierdoor vrijkomende middelen uit liquiditeitsoverwegingen te herbeieggen in kortlopende overheidsobligaties. Tegenover deze gedaalde financieringsbehoefte stond een stijging van de balanspost ‘Debiteuren’ met f 141 miljoen van f 1.321 tot f 1.462 miljoen, een groei van 10,7 (v.j. 10,1 De toegenomen vraag naar financieringsmiddelen vanuit het bedrijfsleven en van de zijde van particulieren is hiervoor verantwoordelijk. Zowel de vraag naar kredieten en leningen van de zijde van onze leden als van de overige bedrijfsrelaties 10 Friesland Bank Jaarverslag 1988

Jaarverslagen Friesland Bank | 1988 | | pagina 14