Deelnemingen Onze dochterondernemingen op het gebied van de assurantiebemiddeling ontwikkelden zich in 1987 voorspoedig. De provisiebaten van het totale assurantiebedrijf stegen met 6,7%. De toegenomen vraag naar hypothecaire leningen en het ontplooien van meerdere activiteiten op het terrein van de verzekering van bedrijfsobjecten hebben tot deze gunstige ontwikkeling bijgedragen. Efficiency verbeterende maatregelen hebben er toe geleid, dat de gestegen omzet met een iets kleiner aantal medewerkers(sters) kon worden verwerkt. Het assurantiebedrijf leverde dan ook een substantiële bijdrage aan het bedrijfsresultaat van de Friesland Bank. Onze dochteronderneming, Passage- en Reisbureau J. W. van der Meulen b.v., zag het bedrijfsresultaat, na een minder gunstig jaar 1986, weer stijgen. De omzet aan buitenlandse reizen nam belangrijk toe, als gevolg waarvan de provisiebaten met 9,4 stegen. Dank zij de in 1987 aangeschafte geautomatiseerde boekingsapparatuur kon deze omzetstijging goed worden opgevangen. Het jaar 1987 is voor onze dochterondernemingen op het gebied van de makelaardij in zakelijk opzicht een goed jaar geweest. Vooral dank zij de gestegen omzet in de sector bedrijfsmakelaardij namen de provisiebaten toe met 3,4 De grotere omzet kon, dank zij voortgaande automatisering, met een geringere personeelsbezetting worden opgevangen. Ook in het afgelopen jaar leverden de makelaardijdochters weer een positieve bijdrage aan het concernresultaat van de Friesland Bank. Resultaten over 1987 De rente-, provisie- en andere baten namen in het verslagjaar toe van f 81,2 tot f 88,3 miljoen, een stijging van 8,7 (v.j. 9,9 De kosten stegen, inclusief hogere afschrijvingen, van f 55,8 tot f 60,3 miljoen, een toename van 8,1 (v.j. 11 De brutowinst nam hierdoor toe van f 25,5 tot f 28 miljoen, een stijging van 10 (v.j. 7,5 Dank zij de gestegen omzetten namen de rentebaten toe van f 57 tot f 60,9 miljoen, een stijging van 6,7 De rentemarge bij de bank handhaafde zich in het verslagjaar, niettegenstaande een toenemende concurrentie, op hetzelfde niveau als in 1986. De provisiebaten stegen van f 20,2 tot f 21,3 miljoen, een toename van 5,6 Naast hogere provisiebaten uit het assurantie-, makelaardij en reisbemiddelingsbedrijf zijn ook de provisie- inkomsten van de bank gestegen. De stijging van de post ‘Andere baten’ van f 4 tot f 6,2 miljoen, een toename van 53,2 is grotendeels te danken aan de gerealiseerde koerswinst op verkochte effecten. De kostenstijging van f 55,8 tot f 60,3 miljoen, een toename van 8,1 is de resultante van de verhoging van de personeelskosten met 6,1 een stijging van de andere lasten met 13,1 en een toename van de afschrijvingen op vaste activa met 8,1 Voorzieningen en belastingen De toevoeging aan de voorziening algemene bedrijfsrisico’s is voor het vierde achtereenvolgende jaar verlaagd en wel van f 8,8 tot f 7,8 miljoen. De risico’s verbonden aan de binnenlandse kredietverlening zijn in 1987 in het algemeen gedaald. Ook de kwaliteit van onze debiteurenportefeuille is in het verslagjaar verbeterd. Zo hebben wij ten behoeve van de zuivelsector geen enkele voorziening meer behoeven te treffen en 12 I Friesland Bank Jaarverslag 1987

Jaarverslagen Friesland Bank | 1987 | | pagina 16