inkomsten van de cliënten aan de belastingdienst te verstrekken, zonder daarbij direct te wijzen op het plan het zogenaamde rentevrijstellingsregime te verruimen, heeft bij een aantal spaarders onnodige onrust veroorzaakt. De verruiming van de rentevrijstelling betekent, dat naar schatting 90 a 95 van de spaarders in ons land geen belasting over ontvangen rente meer behoeft te betalen. Dat is niet alleen goed voor de spaarders maar ook voor onze nationale besparingen. Financieringen Het beroep op de financieringsmiddelen van de bank nam in het verslagjaar toe van f 1.669 tot f 1.854 miljoen, een stijgingspercentage van 11,1 (v.j. 16,8 Zowel de kredietbehoefte van de leden van de bank als de vraag naar leningen door niet-leden namen toe. Het grotere beroep van onze leden op de financieringsmiddelen van de bank draagt slechts een tijdelijk karakter en is grotendeels veroorzaakt door incidentele factoren met betrekking tot het moment waarop omvangrijke betalingen c.q. ontvangsten plegen te worden geëffectueerd. Op jaarbasis blijft de kredietvraag van onze leden-agrarische coöperaties teruglopen als gevolg van gedaalde prijzen en omzetten. Naar verwachting zal deze tendens, die reeds enkele jaren waarneembaar is, zich ook de komende jaren nog voortzetten. De vraag van de zijde van individuele veehouders naar kredieten en leningen nam, evenals vorig jaar, toe. Vele boeren trachten door verbetering van de kostenstructuur van hun bedrijven een compensatie te vinden voor de dalende opbrengsten. Dit tracht men onder andere te bereiken door aankoop van land met melkquotum. Daarnaast vraagt de milieuwetgeving vaak om investeringen in mestopslagcapaciteit. De zorgelijke situatie in de akkerbouw deed de vraag naar financieringsmiddelen uit die sector afnemen. Onze hypothekenportefeuille nam in 1987 toe van f 830 tot f 927 miljoen, een groei van 11,7 (v.j. 8,9 Er werd in het verslagjaar voor een bedrag van f 256 miljoen aan hypothecaire leningen met en zonder overheidsgarantie verstrekt, terwijl uit aflossingen f 159 miljoen beschikbaar kwam. Aan de toegenomen vraag naar hypotheken kon, zonder dat onze gunstige liquiditeitspositie daardoor werd aangetast, gemakkelijk worden voldaan. Liquiditeit Doordat de toevertrouwde gelden meer stegen dan de voor kredietverlening benodigde middelen, nam de liquiditeit van de bank wederom toe. Zo was per balansdatum f 939 miljoen beschikbaar aan liquiditeiten, onze effectenportefeuille daaronder begrepen, tegenover f 868 miljoen per ultimo 1986, een toename van 8,2 Aangezien een belangrijk deel van de aan onze instelling toevertrouwde gelden bestaat uit spaargelden met een looptijd van maximaal 5 jaar, worden de liquide middelen van de bank grotendeels belegd in Nederlandse staatsobligaties met een zo kort mogelijke resterende looptijd. Onze effectenportefeuille nam in het verslagjaar toe van f 673 tot f 788 miljoen. Het gemiddelde rendement van onze obligatieportefeuille bedroeg 8,2 aan het einde van het boekjaar, terwijl de gemiddelde resterende looptijd van ons bezit aan obligaties op dat moment 4,8 jaar bedroeg. 11 I Friesland Bank Jaarverslag 1987

Jaarverslagen Friesland Bank | 1987 | | pagina 15