onder bepaalde omstandigheden, bijdragen tot een sociaal meer aanvaardbare verdeling van de werkloosheid. Zij dragen echter niet bij tot een vermindering van de totale werkloosheid. Gelukkig begint het inzicht in ons land toe te nemen, dat de grenzen met betrekking tot de arbeidstijdverkorting thans bereikt zijn en dat hiervan geen bijdrage aan de oplossing van het werkloosheidsvraagstuk valt te verwachten. Bij alle teleurstelling over de te geringe daling van de werkloosheid in ons land dient men wel te bedenken, dat het gezonde deel van het bedrijfsleven toch kennelijk in staat is geweest de gehele aanwas van nieuwe arbeidskrachten, inclusief de vermindering van werkgelegenheid bij de overheid en andere bedrijven, op te nemen. Dat is geen geringe prestatie. Het werkloosheidspercentage is landelijk gedurende het gehele jaar 1987 onder het niveau van 1986 gebleven. Dollar In drie jaar tijds is de koers van de dollar ten opzichte van de gulden met de helft in waarde gedaald. Deze forse waardedaling treft uiteraard in het bijzonder die bedrijven in ons land die exporteren naar de Verenigde Staten en landen waarvan de munteenheid min of meer is gekoppeld aan die van de dollar. In totaal gaat ongeveer 11 van onze export naar ‘dollar- gebieden’. Omgekeerd worden ook die Nederlandse ondernemingen die moeten concurreren met importen uit deze gebieden getroffen door de sterk verlaagde waarde van de dollar. Alhoewel de hieruit voortvloeiende verslechtering van onze concurrentiepositie ten opzichte van de ‘dollar-gebieden’ valt te betreuren, dient het effect van de koersdaling van de dollar op onze economie niet te worden overschat. Ongeveer 85 van onze export gaat naar EG-landen, die, zij het in ongelijke mate, ook getroffen worden door de koersval van de dollar. Onze concurrentiepositie ten opzichte van belangrijke niet-EG-landen, zoals Japan en Zwitserland, is ook niet achteruitgegaan. Het valt voorts niet te verwachten, dat de dollar zich duurzaam op het huidige, historisch gezien, lage niveau blijft bewegen. Naarmate het handelsbalanstekort van de Verenigde Staten, mede als gevolg van de lage dollar, kleiner wordt een situatie die thans zichtbaar wordt zal ook de Amerikaanse betalingsbalans daarvan profiteren. De weliswaar bescheiden pogingen van de huidige Amerikaanse regering het begrotingstekort te verkleinen tenderen eveneens in de richting van een koersherstel van de dollar. Betalingsbalans Evenwichtige internationale monetaire verhoudingen worden alleen bereikt in een situatie waarin er duurzaam geen omvangrijke betalingsbalansoverschotten, respectievelijk -tekorten bestaan. Het laat zich aanzien, dat vooral de lage dollarkoers in 1987 een bijdrage heeft geleverd tot meer evenwichtige betalingsbalansverhoudingen in de wereld. Ook de afnemende inflatie- en renteverschillen tussen de belangrijkste industrielanden leiden op den duur tot meer evenwichtige internationale economische verhoudingen. Een gecoördineerd financieel-economisch beleid van regeringen en monetaire autoriteiten blijft echter dringend geboden teneinde ontsporingen in de toekomst te voorkomen. Een zodanige coördinatie klemt te meer nu binnen de Europese Gemeenschap de grenzen tussen de verschillende landen naar verwachting in de negentiger jaren zullen worden opengesteld. 7 Friesland Bank Jaarverslag 1987

Jaarverslagen Friesland Bank | 1987 | | pagina 11