Verslag van de hoofddirecteur Alhoewel er alle aanleiding zou bestaan om in het vijfenzeventigste jaarverslag van de bank aandacht te schenken aan haar ontwikkeling in de afgelopen driekwart eeuw, zullen wij ons gewoontegetrouw hier beperken tot het bespreken van de belangrijkste gebeurtenissen in het afgelopen boekjaar. De geschiedenis van de bank zal in een aan het einde van het jubileumjaar uit te geven gedenkboek uitvoerig worden beschreven. Economische situatie De economische ontwikkeling in ons land heeft in 1987 in het teken gestaan van een zekere consolidatie. De conjunctuur is weliswaar over haar hoogtepunt heen, doch weinig tekenen wijzen op een komende economische recessie. Uit macro-economische gegevens over onze economie blijkt, dat er in 1987 sprake is geweest van een zekere afvlakking van de belangrijkste groeicijfers. Het totaalbeeld kan echter als bevredigend worden gekenschetst. Zo handhaafde de economische groei zich op praktisch hetzelfde niveau als in 1986. Als enig westers industrieland daalde in ons land het consumptieprijspeil in 1987. De mede hierdoor bereikte stijging van de koopkracht van de gezinnen had tot gevolg, dat het volume van de particuliere consumptie met 3 toenam. De voortgaande loonmatiging in ons land droeg er toe bij, dat onze concurrentiepositie op buitenlandse markten, niettegenstaande de gestegen externe waarde van de gulden, zich redelijk goed wist te handhaven. Door genoegen te nemen met lagere winstmarges steeg onze export naar volume zelfs met 5 Als gevolg van de aantrekkende export en de groeiende binnenlandse bestedingen nam echter ook de import toe. Hierdoor en door de gedaalde exportprijs van aardgas liep het overschot op de lopende rekening van de betalingsbalans fors terug. De groei van de bedrijfsinvesteringen in vaste activa met 4 was lager dan in de voorafgaande jaren maar overtrof toch nog de toename van het bruto nationaal produkt. Het is te hopen, dat de investeringen in ons land, mede als gevolg van het afschaffen van de WIR-subsidie, niet verder dalen. Een duurzaam hoog investeringsniveau is zowel uit concurrentie- als uit werkgelegenheids- overwegingen nodig. Helaas lagen de investeringen van de overheid in het verslagjaar weer op een lager niveau dan in voorgaande jaren. Door een beleid, waarbij de investeringsuitgaven van de overheid nu al jaren achterelkaar verdrongen worden door sociale uitkeringen en subsidies dreigt de infrastructuur van ons land achterop te geraken bij andere landen. In het vooruitzicht van een geliberaliseerde Europese markt in de negentiger jaren verdient het aanbeveling infrastructurele overheidsinvesteringen thans voorrang te verlenen boven consumptieve overdrachtsuitgaven Werkgelegenheid Alhoewel niet alle investeringen nieuwe werkgelegenheid scheppen is er toch macro- economisch gezien een positieve relatie tussen investeren en werkgelegenheid. Bij bedrijven die niet investeerden was de werkgelegenheidsontwikkeling het afgelopen jaar licht negatief 0,6 Daarentegen groeide het aantal werkzame personen in bedrijven die wel investeerden met 3,4 Een werkelijke bijdrage aan de vermindering van de te hoge werkloosheid in ons land is vooral te verwachten van groeiende investeringen. Arbeidstijdverkorting en deeltijdarbeid kunnen, 6 I Friesland Bank Jaarverslag 1987

Jaarverslagen Friesland Bank | 1987 | | pagina 10