Waarderingsaanpassingen worden onder aftrek van 40 voor latente vennootschapsbelasting ten gunste of ten laste gébracht van de „Reserve waardering gebouwen’’ welke in de balans in de post „Reserves" is begrepen. De onroerende goederen niet voor eigen gebruik omvatten onder meer verhuurde gedeelten van bedrijfsgebouwen, bedrijfsgebouwen in aanbouw en overige onroerende goederen, bestemd voor de verhuur. Waardering vindt plaats tegen opbrengstwaarde bij willige verkoop, met uitzondering van de in aanbouw zijnde panden, welke voor de bestede kosten worden opgenomen. Op de inventarissen wordt 10 per jaar en op de onder dit hoofd opgenomen computerinstallatie 25 per jaar van de aanschaffingswaarde afgeschreven. Voorzieningen en WIR-egalisatierekening Deze posten zijn opgenomen onder het balanshoofd „Crediteuren”. Voorziening voor algemene bedrijfsrisico’s: Deze voorziening heeft betrekking op de algemene risico's die rechtstreeks of door deelnemingen uit hoofde van kredietverlening en uitoefening van het overige actieve bankbedrijf worden gelopen. Jaarlijkse dotatie aan deze voorziening geschiedt ten laste van de winst- en verliesrekening; de benodigde toevoeging aan de voorziening voor mogelijke oninbaarheid van vorderingen, welke in mindering is gebracht op de post „Debiteuren”, wordt aan de voorziening voor algemene bedrijfsrisico’s onttrokken. De jaarlijkse dotatie aan deze voorziening wordt bepaald door zowel de omvang van de risicodragende activa als door de onttrekkingen aan deze voorziening. Voorziening voor latente belastingverplichtingen: Betreft belastingverplichtingen welke in de toekomst kunnen ontstaan als gevolg van verschillen in commerciële en fiscale waardering van sommige activa en passiva. De voorziening bedraagt 40 van het verschil tussen commerciële en fiscale waardering van activa en passiva. Voorziening backservice pensioenen en VUT-regeling: De voorziening backservice pensioenen heeft alleen betrekking op het personeel van een deelneming. De voorziening VUT-regeling heeft betrekking op medewerkers die ultimo 1986 reeds gebruik maken van deze regeling of daarvoor hebben geopteerd. De toekomstige uitkeringen zijn contant gemaakt tegen een rentevoet van 6%. WIR-egalisatierekening: Hierin zijn opgenomen de reeds ontvangen en nog te ontvangen bijdragen ingevolge de Wet investeringsrekening. De bijdragen vallen in 10 jaar vrij ten gunste van de winst- en verliesrekening („Andere baten”). Belastingen Bij de berekening van de belastingdruk over 1986 is het bedrag van de toevoeging voorziening algemene bedrijfsrisico's als last in aanmerking genomen. Grondslagen voor de resultaatbepaling De interestbaten en -lasten, waaronder begrepen de kredietprovisies, worden verantwoord in het verslagjaar waarop zij betrekking hebben. (Dis)agio bij verkoop en vervangende aankoop van obligaties behorende tot de beleggingsportefeuille wordt toegerekend aan het resultaat overeenkomstig de resterende looptijd van de verkochte obligaties. De overige provisies worden verantwoord in het jaar van ontvangst. De kosten worden toegerekend aan het boekjaar waarop zij betrekking hebben. De met de waardering van activa en passiva samenhangende resultatencomponenten, waaronder de afschrijving op vaste activa, de toevoegingen aan de voorzieningen terzake van algemene bedrijfsrisico's, belastingen en pensioenverplichtingen zijn in het voorgaande toegelicht. 16

Jaarverslagen Friesland Bank | 1986 | | pagina 20