De daling van de post „Andere baten” van 5,3 tot 4,0 miljoen is grotendeels te wijten aan de lagere koerswinst op effecten. Door de vrij geringe rentefluctuaties op de kapitaalmarkt zijn de mutaties in het eigen effectenbezit van de bank van beperkte omvang geweest. De kostenstijging met 11 is de resultante van de toename van de personeelskosten met 8,8 een stijging van de andere lasten met 17,1 en een verhoging van de afschrijvingen op vaste activa met 9,3 De verhoging van de loonsom per werknemer en een uitbreiding van het aantal personeelsleden met ruim 4 vormen de verklaring voor de stijging van de personeelskosten. De afgelopen jaren zijn wij erin geslaagd een stijgende omzet met een vrij constante personeelsbezetting te verwerken. De voortgaande groei van de bank en het arbeidsintensieve karakter van de dienstverlening aan cliënten maakten echter enige personeelsuitbreiding thans onvermijdelijk. De post afschrijvingen is hoger als gevolg van de aanschaf van een nieuwe computer in 1986. Voorzieningen en belastingen De toevoeging aan de voorziening algemene bedrijfsrisico's is voor het derde achtereenvolgende jaar verlaagd en wel van 9,8 tot 8,8 miljoen. De risico’s verbonden aan de binnenlandse kredietverlening zijn ook in 1986 als gevolg van het verbeterde economische klimaat, in het algemeen sterk gedaald. Ook de kwaliteit van onze debiteurenportefeuille is in het verslagjaar verbeterd. Dat wij de dotatie aan deze voorziening thans niet verder menen te moeten verlagen, houdt verband met onze verwachting, dat het financiële weerstandsvermogen van bepaalde debiteuren in de agrarische sector zal dalen als gevolg van het gewijzigde EG- landbouwbeleid. Daarom menen wij ook dit jaar het deel van deze voorziening, waartegenover thans geen aanwijsbare risico’s staan, te moeten vergroten. Het gunstige bedrijfsresultaat heeft ertoe geleid, dat de dotatie aan de voorziening voor te betalen vennootschapsbelasting moest worden verhoogd van 3,4 tot 4,1 miljoen. Nettowinst en aansprakelijk groepsvermogen Het bruto resultaat verminderd met de toevoeging aan de voorziening algemene bedrijfsrisico’s en belastingen resulteert ten slotte in een nettowinst van 12,6 miljoen, tegenover vorig jaar 10,5 miljoen, een winststijging derhalve van 19,7 (v.j. 17,3 Deze winst dient volgens statutair voorschrift aan de reserves te worden toegevoegd. Mede hierdoor kon het aansprakelijk groepsvermogen van de bank toenemen van 141,8 tot 151,6 miljoen. Algemene vergadering In de statutair voorgeschreven algemene vergadering der bank, die werd gehouden op 23 april 1986, werd de jaarrekening over 1985 behandeld en goedgekeurd. In de plaats van de heer R. Comello, wiens overlijden wij in ons vorige verslag reeds memoreerden, werd tot bestuurslid der bank verkozen de heer H. J. Bierma te Sint Jacobiparochie. De heer drs. G. van Veenen te Buitenpost werd herkozen tot lid van het bestuur en de heer J. D. Bierma te Waaxens tot lid van de raad van toezicht. In het verslagjaar werden wij eerst getroffen door het overlijden van ons bestuurslid, de heer I. Veldhuis, en daarna door het overlijden van de voprzitter van onze raad van toezicht, de heer K. Sikkema. De heer Veldhuis heeft bijna 20 jaar deel uitgemaakt van onze bestuurscolleges, eerst als lid van de raad van toezicht, daarna als lid van het bestuur. Zijn deskundig oordeel, vooral in landbouwaangelegenheden en zijn beminnelijke persoonlijkheid zullen wij missen. Voor de sympathieke wijze waarop hij gedurende een lange reeks van jaren de belangen der bank heeft behartigd zijn wij hem veel dank verschuldigd. De heer Sikkema is bijna 10 jaar lid van onze raad van toezicht geweest, van welk college hij in 1985 tot voorzitter werd benoemd. Onze leden werkzaam in de sociaal- culturele sector hadden in hem een goede belangenbehartiger. Zijn brede belangstelling voor en nauwe betrokkenheid bij het werk van de bank zullen wij ons met gevoelens van grote dankbaarheid blijven herinneren. Personeel Het aantal medewerkers(sters) van de bank en onze dochterondernemingen nam in het verslagjaar met 24 toe van 531 tot 555. In het bankbedrijf waren aan het einde van het afgelopen jaar 422 personen (v.j. 404) werkzaam, in het assurantiebedrijf 53 personen (v.j. 53), in het reisbureau 9 personen (v.j. 8) en in de sector makelaardij 71 personen (v.j. 66). De voortgaande gunstige ontwikkeling van de bank is naar onze overtuiging grotendeels afhankelijk van de kennis en motivatie van ons personeel. Er is daarom in het verslagjaar weer veel zorg besteed aan de opleiding, respectievelijk begeleiding van personeelsleden. Graag willen wij al onze medewerkers(sters) dankzeggen voor de ijver en toewijding waarmede zij ook in het afgelopen jaar weer hun taak hebben verricht. Leeuwarden, 27 maart 1987 Drs. J. R. Kuperus 11

Jaarverslagen Friesland Bank | 1986 | | pagina 15