De concurrentie tussen het grote aantal aanbieders op deze markt is zo sterk, dat het streven naar handhaving van een noodzakelijk geachte rentemarge niet zelden in het gedrang komt. Liquiditeit Doordat de toevertrouwde gelden praktisch evenveel stegen als de voor kredietverlening benodigde middelen, onderging het bedrag aan liquide middelen praktisch geen wijziging. Zo was per balansdatum 868 miljoen beschikbaar aan liquiditeiten, onze effectenportefeuille daaronder begrepen, tegenover 862 miljoen per ultimo 1985. Binnen het totaal der liquiditeiten vond een verschuiving plaats van de direct opvraagbare tegoeden naar kortlopende overheidsobligaties. Gelet op de omvang en de looptijd van de aan onze instelling toevertrouwde gelden is een deel van de direct opvraagbare liquiditeiten belegd in Nederlandse staatsobligaties met een zo kort mogelijke looptijd. Als gevolg hiervan nam onze effectenportefeuille in het verslagjaar toe van 606 tot 673 miljoen. Het gemiddelde rendement van onze obligatieportefeuille bedroeg aan het einde van het boekjaar 8,8 terwijl de gemiddelde resterende looptijd van ons bezit aan obligaties opdat moment 4,8jaar bedroeg. Vestigingen In het verslagjaar werden onze kantoren te Vrouwenparochie en Wolvega in een nieuw pand gehuisvest. De Friesland Bank heeft thans in praktisch iedere daarvoor in aanmerking komende plaats in deze provincie één of meer moderne, aan de eisen van de tijd aangepaste, kantoren. Het ligt niet in ons voornemen het aantal vestigingen der bank, thans 52, uit te breiden. Deelnemingen Over de gang van zaken bij onze dochterondernemingen werkzaam in de assurantiesector, te weten het assurantiebemiddelingsbedrijf en het volmachtbedrijf, kunnen wij zeer tevreden zijn. Zo stegen de provisiebaten van het totale assurantiebedrijf met 9,1 %(v.j.3,1 De grotere vraag naar verzekeringen verband houdende met de aankoop van een eigen woning, de toegenomen bemiddeling op het terrein van de verzekering van bedrijfsobjecten en de gestegen vraag naar levensverzekeringen hebben vooral tot dit gunstige resultaat bijgedragen. De in ons vorige verslag uitgesproken verwachting, dat een voortgaande groei bij deze dochterondernemingen, dank zij een volledig geautomatiseerde administratie, kan worden opgevangen met de bestaande personeelsbezetting, is bewaarheid. Deze deelnemingen leverden dan ook een substantiële bijdrage aan het bedrijfsresultaat van de Friesland Bank. Dat was helaas niet het geval bij onze dochteronderneming Passage- en Reisbureau J. W. van der Meulen b.v. Daar daalden de provisiebaten met 8,5 voornamelijk als gevolg van het relatief grote aantal annuleringen. Het gewapende conflict in Libië, de kernramp in Tsjernobyl en het internationale terrorisme vormden de belangrijkste motieven voor het afzeggen van een voorgenomen reis naar een land dat in dit verband als risicovol werd aangemerkt. Het laat zich aan de hand van de thans bekend zijnde vakantieboekingen voor 1987 aanzien, dat het hier om een éénmalig effect gaat en dat de omzet aan buitenlandse reizen weer zal toenemen. Onze dochterondernemingen op het gebied van de makelaardij in onroerend goed leverden ook in het verslagjaar weer een positieve bijdrage tot het concernresultaat van de bank. De provisiebaten van onze makelaardijdochters namen in 1986 toe met 15,4 (v.j. 2,1 Vooral in de sector bedrijfsmakelaardij werden uitstekende resultaten behaald. Daarnaast vormden het relatief lage prijsniveau van woningen, de huurverhogingen en de lagere hypotheekrente een stimulans voor het kopen van een eigen woning. Vanwege de toegenomen omzetten en het arbeidsintensieve karakter van de bemiddelingsactiviteiten was enige personeelsuitbreiding noodzakelijk. Het laat zich aanzien, dat de resultaten van onze makelaardijdochters in 1987 tenminste gelijk zullen zijn aan die over 1986. Resultaten over 1986 De rente-, provisie- en andere baten namen in het verslagjaar toe van 73,9 tot 81,2 miljoen, een stijging van 9,9 (v.j. 4,7 De kosten stegen, inclusief hogere afschrijvingen, van 50,2 tot 55,7 miljoen, een toename van 11 (v.j. 3,1 De brutowinst nam hierdoor toe van 23,7 tot 25,5 miljoen, een stijging van 7,5 (v.j. 8,1 De aanzienlijke toename van de rentebaten van 49,4 tot 57,0 miljoen, een stijging van 15,4 (v.j. 7,3 is te danken aan de gestegen omzetten en aan de grotere rentemarge. Deze marge kon vooral toenemen door de omzetting van in 1981 uitgegeven hoogrentende vijfjaars spaarbiljetten in die tegen het thans geldende lagere rentepercentage. De provisiebaten namen toe van 19,2 tot 20,2 miljoen, een stijging van 5,0 (v.j. 6,4 Deze hogere baten komen geheel voor rekening van de assurantie- en makelaardij-activiteiten. De provisie-inkomsten van de bank daalden iets als gevolg van de verminderde emissie-activiteit van de Staat. Deze daling kon onvoldoende worden gecompenseerd door toegenomen provisiebaten uit effectentransacties van cliënten en uit door ons verstrekte bankgaranties. 10

Jaarverslagen Friesland Bank | 1986 | | pagina 14