De bepaling van deze vervangingswaarde is geschied door op de historische aanschaffingskosten de door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde index bouwkosten toe te passen. Nadat de aldus bepaalde waarde van de gebouwen is verminderd met de waarde van de grond, wordt op het dan resterende bedrag jaarlijks 3 van de boekwaarde afgesch reven. Afhankelijk van de ligging van de gebouwen is aan de grond een waarde toegekend van 1.000, 500 of 100 per m2. Waarderingsaanpassingen worden onder aftrek van 40 (tot en met 1983: 48 voor latente vennootschapsbelasting ten gunste of ten laste gebracht van de „Reserve waardering gebouwen” welke in de balans in de post „Reserves” is begrepen. De niet in het bedrijfsproces opgenomen onroerende goederen omvatten ondermeer verhuurde gedeelten van bedrijfsgebouwen, bedrijfsgebouwen in aanbouw en overige onroerende goederen, bestemd voor de verhuur. Op de inventarissen wordt 10 per jaar en op de onder dit hoofd opgenomen computerinstallatie 25 per jaar van de aanschaffingswaarde afgeschreven. Voorzieningen en WIR-egalisatierekening Deze posten zijn opgenomen onder het balanshoofd „Crediteuren”. Voorziening voor algemene bedrijfsrisico’s: Deze voorziening heeft betrekking op de algemene risico’s die rechtstreeks of door deelnemingen uit hoofde van kredietverlening en uitoefening van het overige actieve bankbedrijf worden gelopen. Jaarlijkse dotatie aan deze voorziening geschiedt ten laste van de winst- en verliesrekening; de benodigde toevoeging aan de voorziening voor mogelijke oninbaarheid van vorderingen, welke in mindering is gebracht op de post „Debiteuren”, wordt aan de voorziening voor algemene bedrijfsrisico’s onttrokken. Voorziening voor latente belastingverplichtingen: Betreft belastingverplichtingen welke in de toekomst kunnen ontstaan als gevolg van verschillen in commerciële en fiscale waardering van sommige activa en passiva. De vermindering van de belastinglatentie welke in 1984 heeft plaatsgevonden tengevolge van de verlaging van het belastingtarief, is toegerekend aan de posten van de balans welke overeenstemmen met de herkomst van de latentie. Ultimo 1984 bedraagt de voorziening 40 van het verschil tussen commerciële en fiscale waardering van activa en passiva. Voorziening backservice pensioenen en VUT-regeling: De betreffende voorziening heeft ultimo 1984 alleen betrekking op het personeel van een deelneming. De overige backserviceverplichtingen zijn in het boekjaar afgekocht door middel van het storten van een koopsom. Het daarbij vrijvallende bedrag is in de winst- en verliesrekening opgenomen onder „Andere baten”. De voorziening VUT-regeling heeft betrekking op medewerkers die ultimo 1984 reeds gebruik maken van deze regeling of daarvoor hebben geopteerd. De uitkeringen zijn contant gemaakt tegen een rentevoet van 8 WIR-egalisatierekening: Hierin zijn opgenomen de reeds ontvangen en nog te ontvangen bijdragen ingevolge de Wet Investeringsrekening. De bijdragen vallen in 10 jaar vrij ten gunste van de winst- en verliesrekening ("Andere baten”). Belastingen Bij de berekening van de belastingdruk over 1984 is het bedrag van de toevoeging voorziening algemene bedrijfsrisico's als last in aanmerking genomen. Winstbestemming De bepaling omtrent de winstbestemming in artikel 39 lid 5 van de statuten van de Friesland Bank luidt als volgt: „Het eventuele batig saldo der exploitatierekening wordt, nadat de nodig geachte afschrijvingen en voorgeschreven stortingen hebben plaatsgevonden, bijgeboekt op na te noemen reservefonds”. De statuten van de spaarbanken bevatten soortgelijke bepalingen. 13

Jaarverslagen Friesland Bank | 1984 | | pagina 17