andere baten is vooral een gevolg van de gestegen koerswinst behaald bij de verkoop van effecten en bij de handel in vreemde valuta. Afschrijvingen en dotatie De afschrijvingen van gebouwen en inventarissen ten laste van de gecombineerde exploitatierekening stegen in het verslagjaar met 2,3 van 3,3 tot 3,4 miljoen. De door ons jarenlang toegepaste extra-afschrijving ten laste van de bouwreserve is komen te vervallen, aangezien deze reserve op grond van nieuwe door De Nederlandsche Bank opgestelde richtlijnen is opgeheven. De toevoeging aan de voorziening algemene bedrijfsrisico’s is verhoogd van 5,5 tot 8,8 miljoen. Deze hogere dotatie houdt verband met de slechte economische situatie in het algemeen en de zwakke financiële positie van een aantal onzer relaties in het bijzonder. Dank zij deze gestegen dotatie hebben wij het deel van deze voorziening waartegenover geen aanwijsbare risico’s staan kunnen vergroten. Nettowinst en garantievermogen Rekening houdende met afschrijvingen, dotaties en belastingen steeg de nettowinst met 3 van 5.056.000 tot 5.209.000. Wij achten dit, gelet op de huidige zorgelijke financieel-economische omstandigheden, een bevredigend resultaat. Volgens statutair voorschrift dient de winst toegevoegd te worden aan het reservefonds. Mede hierdoor kon het garantievermogen der bank toenemen van 98,6 tot 103,3 miljoen, een stijging van 4,7 Uitgedrukt in procenten van ons balanstotaal bedraagt ons garantievermogen thans 5,5 Een in vergelijking met andere banken alleszins aanvaardbaar cijfer. Gewijzigde presentatie jaarrekening Als gevolg van de voor alle banken geldende gewijzigde voorschriften van De Nederlandsche Bank met betrekking tot de presentatie van de jaarrekening zijn er in het verslagjaar enkele belangrijke wijzigingen in met name onze balanspresentatie opgetreden die enige nadere toelichting behoeven. De eerste belangrijke wijziging betreft de voorgeschreven saldering van het geplaatste en nog te storten aandelenkapitaal. Voortaan zal derhalve alleen het gestorte aandelenkapitaal nog deel uitmaken van ons garantievermogen en van ons balanstotaal. Een tweede belangrijke wijziging betreft de voorgeschreven herwaardering van onroerende goederen. Tot dusverre waardeerden wij onze onroerende goederen steeds op basis van de aanschafwaarde verminderd met de daarop toegepaste afschrijvingen. Volgens de nieuwe richtlijnen dienen de onroerende goederen periodiek, overeenkomstig door De Nederlandsche Bank gehanteerde normen, geherwaardeerd te worden. Als gevolg van deze herwaardering van onze gebouwen ontstond er een reserve waardering gebouwen ad 22 miljoen. Voorts zijn als uitvloeisel van de nieuwe waarderingsnormen de bij onze instelling gebruikelijke reserve koersverschillen effecten en de bouwreserve naar de algemene reserve overgeboekt. Als laatste belangrijke wijziging in de presentatie kan vermeld worden, dat de hypotheken met overheidsgarantie in de rubriek vorderingen onder overheidsgarantie zijn opgenomen en de hypotheken zonder overheidsgarantie in de rubriek debiteuren. In verband met de vergelijkbaarheid zijn de cijfers over 1981 aangepast aan de nieuwe voorschriften. Algemene vergadering In de statutair voorgeschreven algemene vergadering der bank, die gehouden werd op 28 april 1982, werden de balans per 31 december 1981 en de exploitatierekening over 1981 behandeld en goedgekeurd. Het aftredende lid van het bestuur, de heer H. Westenbrink, werd herkozen, evenals het aftredende lid van de raad van toezicht, de heer K. Sikkema. Het aantal medewerkers(sters) van de bank en onze geconsolideerde dochterondernemingen liep in het verslagjaar iets terug, mede als gevolg van de hiervoor geschetste gang van zaken in de makelaardijsector. In het bankbedrijf waren aan het einde van het afgelopen jaar 374 personen (v.j. 379) werkzaam, in het assurantiebedrijf 68 personen (v.j. 67) en in de sector makelaardij 61 personen (v.j. 74), in totaal 503 medewerkers(sters) tegenover vorig jaar 520. Graag willen wij al onze medewerkers(sters) dankzeggen voor de ijver en toewijding waarmede zij ook in het afgelopen jaar weer hun taak hebben verricht. Leeuwarden, 18 maart 1983 Drs J. R. Kuperus 9

Jaarverslagen Friesland Bank | 1982 | | pagina 13