hypothecaire leningen zette zich in het verslagjaar voort. Zo verstrekten wij in 1982 voor een bedrag van 98 miljoen aan hypothecaire leningen met en zonder overheidsgarantie tegenover 107 miljoen in 1981. Aangezien uit aflossingen ƒ118 miljoen beschikbaar kwam daalde onze hypothekenportefeuille met 20 miljoen van 768 tot 748 miljoen. Een afname van 2,6 tegenover een stijging van 3,2 in 1981. Liquiditeit Aangezien door de aanhoudende stijging van de toevertrouwde gelden en de daarbij achterblijvende vraag naar financieringsmiddelen onze liquiditeitspositie structureel te ruim dreigde te worden is aan het begin van het verslagjaar besloten een deel van de direct opvraagbare liquiditeiten te beleggen in hoogrentende Nederlandse staatsobligaties. De stijging van de balanspost effecten van 133 tot 309 miljoen is hiermede verklaard. Mede door deze uit emissie verkregen aankopen steeg het gemiddelde rendement van onze obligatieportefeuille tot 10,8 aan het einde van het boekjaar. Aangezien het hier beleenbare overheidsobligaties betreft, waarvan de looptijd nagenoeg correspondeert met die van de aan ons toevertrouwde termijnspaargelden, is onze liquiditeitspositie hierdoor niet aangetast. Per balansdatum was 477 miljoen aan liquiditeiten, onze effectenportefeuille daaronder begrepen, beschikbaar tegenover 376 miljoen per ultimo 1981, een toename van 26,8 Vestigingen In het verslagjaar werd ons kantoor te Koudum in een nieuw pand gehuisvest. Onze kantoren te Dokkum en Gorredijk werden ingrijpend verbouwd. In Bolsward werd een pand aangekocht met het doel aldaar een kantoor te stichten. Per ultimo 1982 bedroeg het aantal vestigingen der bank 51. Deelnemingen Onze dochterondernemingen op het gebied van de assurantiebemiddeling slaagden erin, niettegenstaande de verminderde vraag naar hypothecaire leningen, de produktie ongeveer op het niveau van 1981 te handhaven. Dit werd onder andere bereikt door het ontplooien van meerdere activiteiten op het terrein van de verzekering van bedrijfsobjecten en de verdieping van de assurantieportefeuilles van bestaande cliënten. Dat desondanks de provisiebaten van het totale assurantiebedrijf met 4,7 daalden, tegenover een teruggang van 2,4 in 1981, moet voornamelijk worden toegeschreven aan de in 1982 in de schadesector toegepaste tariefsverlagingen. De baten van het assurantiebemiddelingsbedrijf worden, zoals bekend, niet alleen bepaald door het aantal transacties maar ook door de hoogte van de premies. Onze dochteronderneming, Passage- en Reisbureau J. W. van der Meulen b.v., zag de provisiebaten, verkregen uit de door haar verleende reisbemiddeling, met 2,1 toenemen, tegenover een stijging van 1,1 in 1981. Gelet op de minder gunstige gang van zaken in deze branche achten wij dit een bevredigend resultaat. Het jaar 1982 heeft voor onze dochterondernemingen op het gebied van de makelaardij in het teken gestaan van de reorganisatie. In ons vorige jaarverslag maakten wij reeds melding van de maatregelen die in voorbereiding waren met het doel het rendement van onze makelaardijdochters te verbeteren. Het effect van deze maatregelen werd vooral in de tweede helft van het verslagjaar merkbaar, toen de baten uitstegen boven de kosten. Dit winstherstel was echter nog onvoldoende voor het bereiken van een positief resultaat over geheel 1982. Het laat zich aanzien, dat de sector makelaardij in 1983 wel een positieve bijdrage tot het concernresultaat van de Friesland Bank zal leveren. Deze verwachting is niet alleen gebaseerd op de invloed die er van de aanzienlijke kostenbesparingen uitgaat op het winstherstel, maar ook op onze ervaring, dat het aantal transacties in de onroerend goed sector geleidelijk toeneemt als gevolg van dalende prijzen en lagere rentetarieven. Resultaten over 1982 De rente-, provisie- en overige baten namen in het verslagjaar toe van 53,9 tot 57,7 miljoen, een stijging van 7 De kosten stegen aanzienlijk minder en wel van 39,7 tot 40,2 miljoen, een toename van 1,1 De winst voor afschrijvingen en dotaties steeg derhalve van 14,2 tot 17,5 miljoen, een toename van 23,5 Dank zij de gestegen omzetten en de vergroting van de rentemarge namen de rentebaten toe van 33,4 tot 36,5 miljoen, een stijging van 9,2 De provisiebaten namen slechts met 3,6 toe. De hiervoor geschetste gang van zaken bij onze dochterondernemingen heeft de stijging van de provisiebaten sterk afgeremd. De provisiebaten behaald in het bankbedrijf stegen nl. aanzienlijk en wel met 24,6 Deze stijging is vooral te danken aan de sterk toegenomen inkomsten uit het effectenbedrijf. De toename van de post 8

Jaarverslagen Friesland Bank | 1982 | | pagina 12