Toelichting Algemeen Deze toelichting heeft zowel betrekking op de gecombineerde als op de enkelvoudige jaarrekening van de Coöp. Ver. Friesland Bank b.a. De balans per 31 december 1980 en de winst- en verliesrekening over 1980 van de Coöp. Ver. Friesland Bank b.a. en de Stichting Spaarbank zijn opgenomen op de blz. 24 t/m 27. De activa en passiva zijn gewaardeerd tegen de nominale waarde, tenzij in de toelichting bij de desbetreffende balanspost anders is vermeld. Bedragen in buitenlandse valuta zijn omgerekend tegen de laatst bekende koersen in 1980. De lopende rente op vorderingen en schulden is, voorzover bij de toelichting op de desbetreffende posten niet anders is medegedeeld, opgenomen onder debiteuren respectievelijk crediteuren. Grondslagen voor de combinatie In de gecombineerde jaarrekening zijn de cijfers van de volgende instellingen begrepen: Coöp. Ver. Friesland Bank b.a. geconsolideerd met haar direkte en indirekte meerderheidsdeelnemingen Stichting Spaarbank der Coöp. Ver. Friesland Bank b.a. geconsolideerd met haar meerderheidsdeelneming de met de Friesland Bank geliëerde spaarbanken, te weten: Coöp. Spaarbank „De Bildtse Bank” u.a. te Sint Annaparochie Coöp. Spaarbank „Berlikum" b.a. te Berlikum Stichting Nutsspaarbank te Arum Vereniging „Nutsspaarbank Damwoude en Omstreken” te Damwoude Stichting Spaarbank Mid-Fryslän te Grouw. Van de vennootschappen waarvan de Friesland Bank en de Stichting Spaarbank direkt of indirekt meer dan 50 van de aandelen bezitten zijn behoudens een bij het balanshoofd „Deelnemingen” vermelde uitzondering de activa, passiva en resultaten voor 100 in de geconsolideerde jaarrekening opgenomen. Het relatief zeer geringe minderheidsbelang van derden is in de balans onder „Crediteuren” opgenomen, terwijl het aan derden toekomende resultaat in de winst- en verliesrekening onder „Overige kosten” is verantwoord. Wijzigingen in de presentatie en in de grondslagen In het verslagjaar hebben de volgende wijzigingen plaatsgevonden: De spaarbrieven aan toonder, welke in voorgaande jaren waren gerubriceerd onder „Spaargelden”, zijn thans als afzonderlijke balanspost „Waardepapieren” opgenomen. Voorts zijn de deposito’s met een spaargeldkarakter nu verantwoord onder de post „Spaargelden” en wel als termijnspaargelden (voorheen onder Deposito’s op termijn). De lopende rente van de termijnspaargelden is thans begrepen in de post „Crediteuren”. De vergelijkende cijfers over 1979 zijn aan de gewijzigde presentatie aangepast. De sociale lasten en pensioenpremies, welke voorheen werden verantwoord op kasbasis, worden met ingang van het verslagjaar bepaald met inachtneming van transitorische posten. Tengevolge van deze wijziging en daartegenover door een gewijzigd beloningssysteem voor het personeel ontstond per saldo een incidentele bate van rond 700.000; dit bedrag is in de winst- en verliesrekening verantwoord onder „Overige baten”. De uit het resultaat voortvloeiende mutatie in de intrinsieke waarde van de niet geconsolideerde deelnemingen, die alle een belang van tenminste 20 betreffen, is in 1980 voor het eerst ten gunste van de winst- en verliesrekening gebracht en wel onder het hoofd „Rente”; tot nu toe werden alle mutaties in de intrinsieke waarde van bedoelde deelnemingen ten gunste of ten laste van de „Voorziening algemene risico’s” geboekt. De invloed van deze wijziging op het resultaat blijkt uit de toelichting op de post „Deelnemingen”. De vergelijkende cijfers over 1979 zijn niet aangepast. 12

Jaarverslagen Friesland Bank | 1980 | | pagina 16