worden stijgt in een dergelijke situatie sneller dan de gemiddelde ontvangen rente op beleggingen. Vooral de clausule in het overgrote deel van onze hypotheekakten, die vermeldt dat het rentepercentage éénmaal in de vijf jaar voor wijziging vatbaar is, heeft tot gevolg dat onze gemiddelde hypotheekrente in een periode van stijgende rente achterblijft bij de marktrente voor hypotheken. In een periode van dalende rente werkt deze beleggingsstructuur uiteraard weer in ons voordeel. De geleidelijke wijziging in de rentestructuur van de aan onze instelling toevertrouwde spaargelden, waarbij de gemiddelde termijn gedurende welke men de gelden bij ons gedeponeerd houdt steeds korter wordt, heeft ons doen besluiten voorrang te verlenen aan de verstrekking van hypothecaire leningen met jaarlijkse renteherziening. De stijging van de provisiebaten is vooral te danken aan de sterk toegenomen inkomsten uit het effectenbedrijf en de omzetstijging in het buitenlands betalingsverkeer. Ook de provisiebaten uit door ons ten behoeve van cliënten verstrekte bankgaranties namen belangrijk toe. Afschrijvingen en dotaties De afschrijving van gebouwen en inventarissen ten laste van de gecombineerde exploitatierekening steeg in het verslagjaar met 12,4 van bijna 2,9 tot ruim 3,2 miljoen. De extra-afschrijving ten laste van de bouwreserve bedroeg 843.000 (v.j. 1 miljoen) zodat in totaal van gebouwen en inventarissen in het verslagjaar bijna 4,1 miljoen is afgeschreven tegenover vorig jaar 3,9 miljoen. De toevoeging aan de voorziening algemene risico’s is gehandhaafd op 3 miljoen. In de afgelopen jaren is de dotatie aan deze voorziening, vooruitlopende op minder gunstige economische ontwikkelingen, aanzienlijk verhoogd. De omvang van de totale voorziening algemene risico’s en de kwaliteit van onze beleggingen maken een hogere dotatie thans niet noodzakelijk. De dotatie aan'de bouwreserve kon komen te vervallen aangezien ons investeringsprogramma thans praktisch voltooid is. Ten laste van de W.I.R. egalisatie-reserve, thans groot 2,5 miljoen, valt bovendien ieder jaar een aanzienlijk bedrag vrij ten gunste van de bouwreserve. De reservering voor te betalen vennootschapsbelasting kon aanzienlijk worden verlaagd doordat de Friesland Bank over 1980 geen belasting verschuldigd is tengevolge van de aanwending van vervroegde afschrijvingsmogelijkheden. Bij de Stichting Spaarbank van de Friesland Bank vloeit de relatief lage belastingdruk voort uit de faciliteit van de spaarbankvrijstelling. Batig saldo en garantievermogen Rekening houdende met afschrijvingen, dotaties en belastingen daalde het batig saldo van de winst- en verliesrekening van 5,5 tot 5,1 miljoen. Deze winstdaling is van precies dezelfde omvang als de in 1979 gerealiseerde winststijging. Volgens statutair voorschrift dient het batig saldo toegevoegd te worden aan het reservefonds. Mede hierdoor kon het garantievermogen der bank toenemen van 95 tot 100 miljoen. Uitgedrukt in procenten van ons balanstotaal bedraagt het garantievermogen onzer instelling thans 6,5 Een in vergelijking met andere banken alleszins aanvaardbaar cijfer. Algemene vergadering In de statutair voorgeschreven algemene vergadering der bank, die werd gehouden op 23 april 1980, werden de balans per 31 december 1979 en de exploitatierekening over 1979 behandeld en goedgekeurd. De aftredende leden van het bestuur en de raad van toezicht, respectievelijk de heren Veldhuis en Hilarides, werden herkozen. De volgende rechtspersonen werden als lid der bank aangenomen: Bond van Plattelandsvrouwen in Friesland, gevestigd te Leeuwarden; Stichting „Friesland 1940 - 1945”, gevestigd te Leeuwarden; Stichting Regionaal Onderzoekcentrum Bosma Zathe, gevestigd te Leeuwarden. Het aantal medewerkers(sters) van de bank en onze geconsolideerde dochterondernemingen onderging in het verslagjaar praktisch geen wijziging. In het bankbedrijf waren aan het einde van het afgelopen boekjaar 389 personen werkzaam, in het assurantiebedrijf 67 personen en in de sector makelaardij 83 personen. In totaal 539 medewerkers(sters) tegenover vorig jaar 540. Gaarne willen wij al onze medewerkers(sters) dankzeggen voor de ijver en toewijding waarmede zij ook in het afgelopen jaar weer hun taak hebben verricht. Leeuwarden, 17 maart 1981 Drs J. R. Kuperus 9

Jaarverslagen Friesland Bank | 1980 | | pagina 13