vraag naar hypothecaire geldleningen. De samenwerking tussen de Friesland Bank Assurantiën b.v. en haar dochteronderneming Assurantiekantoor J. W. van der Meulen b.v. verloopt voorspoedig. Vooral op het gebied van de harmonisatie van de arbeidsvoorwaarden van alle medewerkers(sters) en de automatisering van de beide administraties zijn in het verslagjaar goede vorderingen gemaakt, die op den duur moeten leiden tot een verdere integratie van beide bedrijven. We menen in dit verslag niet onvermeld te mogen laten, dat op 20 september 1979 het nieuwe kantoor van Friesland Bank Assurantiën door de Burgemeester der Gemeente Leeuwarden officieel is geopend. De sterke groei van ons eigen assurantiebedrijf en het samengaan met het Assurantiekantoor J. W. van der Meulen maakten het noodzakelijk onze kantooraccommodatie in Leeuwarden uit te breiden. Wij prijzen ons gelukkig er in geslaagd te zijn het nieuwe kantoor te hebben kunnen bouwen op een plaats gelegen tegenover het hoofdkantoor onzer instelling. De sterk verbeterde huisvesting wordt door alle medewerkers(sters) als positief ervaren en zal ongetwijfeld bijdragen tot een vergroting van de efficiency. Onze dochteronderneming, Passage- en Reisbureau J. W. van der Meulen b.v., behaalde in het verslagjaar belangrijk hogere omzetten en resultaten. Pogingen om de cliënten der bank te attenderen op de diensten die genoemd reisbureau aan hen kan verlenen zijn niet zonder succes gebleven. De gang van zaken bij onze dochterondernemingen op het gebied van de makelaardij is uiteraard beïnvloed door de sterk gedaalde omzetten in de onroerend goed sector. De afnemende inkomensgroei, de prijsontwikkeling van onroerend goed, de hoge rentestand en de periodiek terugkerende geruchten over een beperking van de fiscale renteaftrek zijn naar onze mening vooral verantwoordelijk voor de terughoudendheid bij de aankoop van onroerend goed. Het ware te wensen, dat degenen die verantwoordelijk zijn voor het lanceren van ideeën over de beperking van de fiscale renteaftrek beseften hoezeer de belangen van al degenen die op enigerlei wijze bij de woningbouw zijn betrokken hierdoor worden geschaad. Onze makelaarskantoren in Friesland, Groningen en Drenthe hebben niet zonder succes getracht, door het bewerken van nieuwe terreinen, compensatie te vinden voor de teruglopende omzet in de woningsector. Zo zijn goede resultaten behaald op het terrein van de makelaardij in agrarische zaken en de bedrijfsmakelaardij. Mede hierdoor konden de provisiebaten van onze makelaardijdochters in het verslagjaar nog met 9,5 toenemen. Aangezien de kosten, voornamelijk als gevolg van de overname van enkele makelaarskantoren en van personeelsuitbreiding, sneller stegen dan de baten, daalde het aandeel van de sector makelaardij in het concern resultaat van de Friesland Bank. Resultaten over 1979 De bedrijfsresultaten over 1979 vertoonden een verheugende stijging. Zo namen de rente-, provisie- en overige baten toe van 44 tot 48 miljoen. De kosten stegen echter eveneens belangrijk en wel van f 32 tot 35 miljoen. Het stemt tot voldoening, dat de kostenstijging ad 3 miljoen ruimschoots kon worden opgevangen door de met 4 miljoen toegenomen baten. De hogere rentebaten zijn uitsluitend te danken aan de sterk gestegen omzetten. De rentemarge, dit is het verschil tussen het gemiddeld ontvangen en het gemiddeld betaalde rentepercentage, kwam vooral in de tweede helft van 1979 sterk onder druk te staan van de hoge rentepercentages die dikwijls betaald moesten worden voor aan de bank toevertrouwde gelden. Voor een instelling als de onze met relatief vrij omvangrijke vaste rentedragende beleggingen is een zo scherpe rentestijging als in het verslagjaar is opgetreden uiteraard nadelig. In een periode van dalende rente werkt deze beieggingsstructuur weer in ons voordeel. De stijging van de provisiebaten is vooral te danken aan de hogere opbrengsten verkregen uit de dienstverlening op het gebied van het binnen- en buitenlands betalingsverkeer, assurantiën, makelaardij en reisbemiddeling. 8

Jaarverslagen Friesland Bank | 1979 | | pagina 13