betreffende de gang van zaken bij onze meerderheidsdeelnemingen in de sector makelaardij zijn, gelet op het toenemende belang van deze deelnemingen in het totaal van onze activiteiten, dit jaar voor het eerst in geconsolideerde vorm in onze jaarrekening opgenomen. Resultaten over 1978 De bedrijfsresultaten vertoonden een verheugende stijging. Zo namen de rente-, provisie- en overige baten met 11 miljoen toe van 33 tot 44 miljoen. Bij de beoordeling van deze stijging dient bedacht te worden, dat de resultaten van het assurantiekantoor Van der Meuten en die van onze dochterondernemingen in de makelaardij sector dit jaar voor het eerst, op grond van wettelijke voorschriften, in de jaarrekening zijn opgenomen. Ook de aanzienlijke kostenstijging met 10 miljoen van 22 tot 32 miljoen is uiteraard door deze consolidatie sterk beïnvloed. Zonder deze consolidatie zouden de provisiebaten nagenoeg gelijk zijn gebleven, terwijl de personeels- en overige kosten met ongeveer 11 zouden zijn toegenomen. Afschrijving en dotaties In verband met de toegenomen investeringen in gebouwen en inventarissen is het bedrag der afschrijvingen verhoogd van 3,3 tot 3,8 miljoen, waarvan de normale afschrijving ad 2,5 miljoen ten laste van de winst- en verliesrekening en een extra afschrijving ad 1,3 miljoen ten laste van de bouwreserve. De toevoeging aan de voorziening algemene risico's is, in verband met het onzekere economische klimaat en de groei van onze debiteurenportefeuille, verhoogd van 1,7 tot 2,9 miljoen. De dotatie aan de reserve koersverschillen effecten kan komen te vervallen gelet op de grootte van deze reserve en de geringe omvang van onze effecten po rtef eu i I Ie Batig saldo Rekening houdende met afschrijvingen, dotaties en belastingen steeg het batig saldo van de winst- en verliesrekening van 4,3 tot 5,1 miljoen, een toename 4 van 17 Het is verheugend, dat het batig saldo van de winst- en verliesrekening ook het afgelopen jaar procentueel weer sterker toenam dan ons balanstotaal. Het batig saldo, dat volgens statutair voorschrift aan het reservefonds moet worden toegevoegd, bedraagt thans ruim 0,4 van onze bedrijfsomvang. Een alleszins aanvaardbaar cijfer. Interne zaken In het verslagjaar werden drie nieuwe stafafdelingen in het leven geroepen en wel voor de sectoren marketing, bemiddeling bij onderhandse leningen en deelnemingen. Onze instelling is het afgelopen jaar toegetreden tot een internationale organisatie van banken (SWIFT), in het leven geroepen met het doel het buitenlands betalingsverkeer tussen de banken onderling te bespoedigen. Wij menen die cliënten, die sterk internationaal georiënteerd zijn, hiermede een dienst te bewijzen. De stuurgroep automatisering kwam in het verslagjaar gereed met het vervaardigen van een vijf jarenplan. Daarnaast werden goede vorderingen gemaakt op het terrein van de voortgaande automatisering van onze administratie. Het grootste deel van onze kantoren is via een zgn. „terminal” rechtstreeks met de computer op het hoofdkantoor verbonden. De capaciteit van onze computer-installatie is in het verslagjaar belangrijk uitgebreid door de aanschaf van de N.C.R.-Criterion. Onze stafafdeling opleidingen heeft in het afgelopen jaar veel tijd besteed aan het organiseren van een cursus commerciële training. Aan deze cursus, die met behulp van moderne communicatiemiddelen wordt gegeven, nemen vele personeelsleden deel. Met de ondernemingsraad der bank, waarmede wij reeds bijna dertig jaar op vruchtbare wijze samenwerken, werd ook in het verslagjaar weer regelmatig overleg gepleegd over zaken van wederzijds belang. Wij vertrouwen, dat zulks ook in de toekomst het geval zal zijn. Het aantal medewerkers(sters) van de bank en onze geconsolideerde dochterondernemingen bedroeg aan het einde van het verslagjaar precies 500. Personalia Op 9 september 1978 overleed helaas onze zeer gewaardeerde algemeen procuratiehouder, de heer H. van der Plaats. Als hoofd van de afdeling administratie heeft hij de belangen der bank 32 jaar op uitstekende wijze behartigd. Zijn grote werkkracht en plichtsbetrachting zullen wij ons met gevoelens van grote dankbaarheid blijven herinneren. Wegens pensionering namen wij in het verslagjaar afscheid van het hoofd onzer Accountantsdienst, de heer A. Reitsma. Voor de toegewijde en sympathieke wijze waarop hij de belangen der bank, ook als lid van onze ondernemingsraad en als voorzitter van de personeelsvereniging, heeft behartigd zijn wij hem veel dank verschuldigd. Leeuwarden, 16 maart 1979 Drs J. R. Kuperus 7

Jaarverslagen Friesland Bank | 1978 | | pagina 11