kantorennet dient in dit verband te worden gewezen op de vergroting van onze belangen in de sectoren makelaardij en assurantiebemiddeling. Onze meerderheidsdeelnëmingen in deze sectoren zijn behalve in de provincie Friesland ook werkzaam in de provincies Groningen en Drenthe. Deze basisverbreding zal naar onze verwachting op den duur een gunstige invloed uitoefenen op de groei van onze bank. Toevertrouwde gelden De toename van de aan onze instelling toevertrouwde gelden met 125 miljoen is geheel te danken aan de stijging van de balansposten deposito’s op termijn met bijna 20 en spaargelden met ruim 15 Aangezien de tarieven op de geldmarkt, vooral in de tweede helft van 1978, soms aanzienlijk boven de rente op de kapitaalmarkt lagen, vond er in die periode een aanzienlijke overheveling van crediteurengelden naar termijnspaargelden en -deposito’s plaats. De overigens geringe daling van de post crediteuren is hiermede tevens verklaard, in het verslagjaar werd een nieuwe spaarvorm geïntroduceerd, te weten de reeds na één jaar inwisselbare klimspaarbewijzen aan toonder. De resultaten van deze introductie beantwoorden geheel aan onze verwachtingen. Financieringen Het beroep op de financieringsmiddelen der bank nam in het verslagjaar aanzienlijk toe. Zo stegen de balansposten debiteuren en hypotheken van 666 tot 873 miljoen. Een toename derhalve van 207 miljoen of 31 De groei van onze debiteurenportefeuille is voornamelijk te danken aan de'uitbreiding van onze relatiekring. De vraag naar financieringsmiddelen ten behoeve van de aankoop van een eigen woning was wederom zeer groot. Zo verstrekten wij in 1978 voor een bedrag van 224 miljoen aan hypotheken met en zonder overheidsgarantie tegenover 180 miljoen in 1977. Aangezien uit aflossing 73 miljoen beschikbaar kwam nam onze hypothekenportefeuille toe met 151 miljoen van 445 tot 596 miljoen. In verband met de hiervoor geschetste grote vraag naar financieringsmiddelen en in het kader van de door De Nederlandsche Bank aan het bankwezen verstrekte richtlijnen inzake de toegestane groei van de kredietverlening is in het verslagjaar bij diverse institutionele beleggers voor een bedrag van 25 miljoen aan langlopende onderhandse leningen opgenomen, terwijl daarnaast de beleggingen in effecten en overheidsleningen met in totaal 44 miljoen werden verminderd. Als gevolg van de huidige prijsontwikkeling van onroerend goed en de afnemende inkomensgroei zal, naar onze verwachting, onze hypothekenportefeuille in 1979 belangrijk minder snel toenemen dan in de afgelopen jaren het geval is geweest. Wij achten dit een gezonde ontwikkeling. Vestigingen In het verslagjaar werden twee nieuwe vestigingen in gebruik genomen en wel in Bergum en Koudum. Het kantoor te Wirdum werd in een nieuw pand gehuisvest. Per ultimo 1978 bedroeg het aantal vestigingen der bank 44. Aan het einde van het verslagjaar waren vestigingen in voorbereiding in Beetsterzwaag, Buitenpost, Lemmer, Makkum, Oldeboorn, Oosterwolde en Workum. Deelnemingen Onze dochteronderneming, Friesland Bank Assurantiën b.v., heeft in het verslagjaar de aandelen van het assurantiekantoor J. W. van der Meulen b.v. te Gorredijk verworven. Genoemd assurantiekantoor, met veel relaties ook buiten de provincie Friesland, zal voorlopig onder eigen naam werkzaam blijven. De groeimogelijkheden van beide vennootschappen zullen naar verwachting door dit samengaan worden bevorderd. Genoemde samenwerking heeft eveneens betrekking op de beide dochterondernemingen van het assurantiekantoor Van der Meulen, te weten het Passage- en Reisbureau J. W. van der Meulen b.v. en het makelaarskantoor J. W. van der Meulen b.v. Onze dochterondernemingen op het gebied van de makelaardij ontwikkelden zich voorspoedig, niettegenstaande de wat aarzelende prijsontwikkeling in de onroerend goed sector. Makelaardij Friesland b.v., waarin wij thans een 88 belang bezitten, breidde haar belangen in de provincie Friesland verder uit door de overname van enkele bestaande makelaarskantoren en de vestiging van een nieuw kantoor. In totaal heeft genoemde makelaardij thans de beschikking over dertien vestigingen in de provincie Friesland. De Makelaardij Groep Noord b.v., waarin wij een 99 belang bezitten, zag haar omzet in het verslagjaar verder stijgen, voornamelijk door de overname van enkele bestaande makelaarskantoren. In de provincie Groningen heeft deze vennootschap thans de beschikking over vier vestigingen, werkzaam onder de naam Makelaardij Groningen en in de provincie Drenthe over drie kantoren, werkzaam onder de naam Makelaardij Drenthe. De cijfers 6

Jaarverslagen Friesland Bank | 1978 | | pagina 10