In Memoriam Op 11 juni 1976 overleed op 80-jarige leeftijd Dr R. Kuperus, oud-directeur van onze instelling. De heer Kuperus, die van 1924-1961 aan de bank verbon den is geweest, waarvan de laatste 30 jaar als directeur, heeft de ontwikke ling van onze instelling in die periode in hoge mate bevorderd. Voortbou wend op de organisatorische grondslagen, die door zijn voorganger en oom, Tj. Kuperus, waren gelegd, heeft hij de bank, als het centrale financierings- instituut van de Friese landbouwcoöperaties, verder gestalte gegeven. Ook buiten de strikt agrarische sector wist hij door zijn natuurlijk gezag en visie de bank verder uit te bouwen. Talrijke door hem genomen initiatieven en verstrekte adviezen getuigen er van hoezeer hij de dienende functie van de bank centraal stelde. Hij had de gave idealistische opvattingen in de praktijk vorm te geven zonder daarbij de realiteit uit het oog te verliezen. Intern werd zijn beleid onder meer gekenmerkt door een grote mate van zorgvuldigheid en een sterk gevoel van verbondenheid met het personeel der bank. De ver trouwenspositie die de bank alom in de provincie Friesland geniet is voor een belangrijk deel te danken aan zijn bekwaamheid, integriteit en beminne lijkheid. Voortkomend uit een geslacht van pioniers op het terrein van de zuivelcoöpe- ratie, lag het geheel in de lijn van zijn opvoeding, dat hij zijn studie aan de Handelshogeschool te Rotterdam afsloot met een proefschrift over de wet op de coöperatieve vereniging. Gedurende zijn gehele loopbaan heeft hij in woord en geschrift als zijn overtuiging uitgedragen, dat de coöperatie een onmisbaar instrument is in de economische strijd van de boerenstand. Naast de economi sche betekenis van de coöperatie vestigde hij ook voortdurend de aandacht op de morele waarden van het samen ondernemen. De coöperatie kan naar zijn mening alleen dan goed functioneren wanneer deze gedragen wordt door een gevoel van saamhorigheid. Zijn ijveren voor de oprichting van een Instituut voor Landbouwcoöperatie, waarin alle Friese landbouwcoöperaties samenwer ken, vormt hiervan een duidelijk voorbeeld. Daarnaast beoogde hij met de aankoop van het historische landgoed „Oranjewoud”, thans eigendom van de Friesland Bank, een conferentie- en opleidingscentrum te stichten ten behoeve van de Friese boer en zijn coöperaties. Als zodanig heeft,,Oranjewoud”inmid- dels in agrarische kring en daarbuiten grote bekendheid gekregen. Overigens beperkten zijn activiteiten zich allerminst tot die zaken die alleen voor de bank of voor de Friese landbouw van betekenis waren. Talrijk waren zijn functies op economisch, sociaal-cultureel en maatschappelijk terrein. Zijn sociale bewogenheid en gemeenschapszin vonden hier een dankbare voe dingsbodem. Ook van overheidswege vonden zijn grote verdiensten erkenning getuige zijn benoeming tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Zijn vruchtbare arbeid, waaraan we met gevoelens van grote dankbaarheid terugdenken, heeft een blijvend stempel op de ontwikkeling van onze instelling gedrukt. Met eerbied zullen wij Dr R. Kuperus blijven gedenken. Bestuur, Raad van Toezicht en Directie.

Jaarverslagen Friesland Bank | 1976 | | pagina 7