Toevertrouwde middelen De toename van de aan onze instelling toevertrouwde middelen met 125 miljoen is vooral te danken aan de stijging van de balansposten deposito’s op termijn met 29% en spaargelden met 18%. Aangezien de tarieven op de geldmarkt, vooral in de tweede helft van 1976, soms aanzienlijk boven de rente op de kapitaalmarkt lagen, vond er in die periode een aanzienlijke overheveling van crediteuren- en spaargelden naar termijndeposito’s plaats. Dé geringe stijging van de post crediteuren met 12,9 miljoen of 8% is hiermede tevens verklaard. Aan het einde van het verslagjaar kondigde zich reeds, als gevolg van de inmiddels sterk gewijzigde renteverhoudingen op de geld en kapitaalmarkt, een terugkeer van deposito- naar spaargelden aan. Aangezien deze golfbeweging zich nu reeds enkele jaren achter elkaar heeft voorgedaan verdient het naar onze mening aanbeveling bij de publikatie van officiële cijfers omtrent de besparingen in ons land en bij de vaststelling van de monetaire politiek van de overheid er rekening mee te houden, dat er onder de post bankdeposito’s aanzienlijke bedragen aan spaargelden van particulieren kunnen schuilgaan. Met name de huidige spaarstatistieken van het C.B.S. geven een volkomen vertekend beeld van de werkelijke omvang van de besparingen bij de banken in ons land. Financieringen De totale kredietverlening aan de leden en niet-leden der bank nam in het verslagjaar toe met ruim 23 miljoen van 140 tot 163 miljoen, een groeipercentage van 17%. De vraag naar financieringsmiddelen ten behoeve van de aankoop van een eigen woning was zeer groot. Zo verstrekten wij in 1976 voor een bedrag van 132 miljoen aan hypotheken met en zonder overheidsgarantie tegenover 60 miljoen in 1975, een stijging met 120%. Onze totale hypothekenportefeuille nam, inclusief aflossingen, toe van 215 tot 311 miljoen, een toename van 44%. Het is opvallend te zien hoezeer bij onze instelling in enkele jaren tijds de zgn. korte kredietverlening aan particulieren en bedrijfsleven is overvleugeld door de woningbouwfinanciering. Onze hypothekenportefeuille legt thans reeds voor meer dan 35% beslag op het totale middelenbestand der bank. Dankzij de aanzienlijke toename van de aan de bank toevertrouwde middelen hebben wij alle gerechtvaardigde hypotheekaanvragen uit ons werkgebied in het verslagjaar kunnen honoreren. Liquiditeit Per balansdatum was in direct opeisbare en realiseerbare vorm bijna 140 miljoen beschikbaar tegenover ruim 94 miljoen per de vorige jaarultimo, een toeneming met bijna 46 miljoen of 48%. In verband met het huidige onzekere economische klimaat en de kans op een herhaling van de scherpe rentefluctuaties, zoals wij die de afgelopen jaren meerdere malen hebben ervaren, geven wij thans de voorkeur aan het handhaven c.q. vergroten van onze liquiditeit. De vermindering van onze effectenportefeuille en van de balanspost langlopend overheidspapier dient in dit licht te worden beoordeeld. Vestigingen In het verslagjaar werden drie nieuwe vestigingen in gebruik genomen en wel in Gorredijk, Grouw en Leeuwarden-Aldlan. Het stadshoofdkantoor te Leeuwarden werd gemoderniseerd, het kantoor te Joure werd in een nieuw pand gehuisvest, terwijl het kantoor te Sneek-centrum werd uitgebreid. Het aantal vestigingen van de Friesland Bank bedraagt thans 40. Nieuwe vestigingen in Harlingen en Leeuwarden-Westeinde zijn in voorbereiding. Deelnemingen Onze dochteronderneming, Friesland Bank Assurantiën b.v., ontwikkelde zich in het verslagjaar zeer voorspoedig. De provisie-inkomsten van ons assurantiebedrijf namen in het verslagjaar toe met 38%, voornamelijk als gevolg van de hiervoor geschetste grote vraag naar hypothecaire geldleningen. Aan het einde van het verslagjaar werd begonnen met de bouw van een nieuw kantoor ten behoeve van de Friesland Bank Assurantiën b.v. Dit kantoor, gelegen tegenover het hoofdkantoor onzer instelling, zal naar verwachting in het najaar van 1978 in gebruik kunnen worden genomen. In verband met het toenemende belang van deze deelneming in het totaal van onze activiteiten is de jaarrekening 1976 van de Friesland Bank Assurantiën b.v. in geconsolideerde vorm in onze jaarrekening opgenomen. De daling van de balanspost deelnemingen is hiermede tevens verklaard. De gang van zaken bij Makelaardij Van der Schoot en Van Dijk b.v. te Leeuwarden, in welke vennootschap wij een 59% belang bezitten, stemt tot tevredenheid. Het werkterrein van genoemd makelaarskantoor is verder uitgebreid door de overname c.q. vestiging van kantoren in 8

Jaarverslagen Friesland Bank | 1976 | | pagina 12