daling verantwoordelijk. In verband met het regionale karakter van onze instelling beperken wij ons overigens zoveel mogelijk tot het honoreren van hypotheek-aanvragen uit de eigen regio. Zo is van onze totale hypotheken portefeuille ad 184 miljoen ruim 97% verstrekt aan cliënten woonachtig in de provincie Friesland. Deelnemingen In het verslagjaar werd een meerderheidsbelang verworven in de „Makelaardij Van der Schoot en Van Dijk b.v.” te Leeuwarden. Onze deelneming in een makelaarskantoor dient gezien te worden tegen de achtergrond van de belangen van de bank op het gebied van de financiering van onroerend goed, taxaties en verzekeringen. Voorts werd in 1974 de meerderheid van de aandelen van de coöperatieve vereniging „Recrea” te Terschelling verworven. Deze vereniging is eigenaresse van 22 vakantie woningen op Terschelling. Naast beleggingsoverwegingen hebben sociale motieven een belangrijke rol gespeeld bij het verkrijgen van deze deelneming. Van de mogelijkheid een dergelijke vakantiewoning te huren wordt nl. in toe nemende mate door onze personeelsleden gebruik gemaakt. Onze dochteronderneming, Friesland Bank Assurantiën b.v., ontwikkelde zich in het verslagjaar zeer voorspoedig. De inkomsten van ons assurantiebedrijf zijn wederom fors gestegen, voornamelijk als gevolg van de hiervoor geschetste grote vraag naar hypothecaire geldleningen. Resultaten over 1974 Het bedrijfsresultaat van de Friesland Bank over 1974 stemt tot tevredenheid. Zo steeg het batig saldo met bijna 35% van 1.080.000 tot 1.458.000. Bij de beoordeling van dit resultaat dient overigens te worden bedacht, dat dit mede mogelijk is geworden doordat de reservering voor belastingen, als gevolg van het zelfstandig maken van onze Stichting Spaarbank, belangrijk kon worden verlaagd. De baten stegen in het verslagjaar van f 14.9 tot 16.7 miljoen, een toename van 12%. Van de baten is de interest verreweg de belangrijkste inkomstenbron. Vooral in de tweede helft van 1974 heeft de rentemarge, dit is het verschil tussen het gemiddeld ontvangen en het gemiddeld betaalde rentepercentage, sterk onder druk gestaan van de hoge rentepercentages die dikwijls betaald moesten worden voor aan de bank toevertrouwde gelden. Voor een instelling als de onze met relatief vrij omvangrijke vaste rentedragende beleggingen is een zo scherpe rentestijging als in het verslagjaar is opgetreden uiteraard nadelig. In een periode van dalende rente werkt deze beleggingsstructuur weer in ons voordeel. Een andere inkomstenbron voor de banken vormen de provisiebaten. De daling van de provisiebaten bij onze instelling vindt zijn oorzaak niet slechts in de teleurstellende gang van zaken in het effectenbedrijf maar vooral in het ontbreken van de baten uit het assurantiebedrijf, die in 1974 voor het eerst geheel ten goede zijn gekomen aan onze dochteronderneming, Friesland Bank Assurantiën b.v. Zouden de inkomsten uit de assurantiebemiddeling, zoals tot dusverre gebruikelijk, rechtstreeks door de Friesland Bank zijn genoten, dan waren onze provisiebaten in totaal nog met ruim 12% gestegen. De kosten stegen aanzienlijk en wel van 8.9 tot 11.2 miljoen, een toename derhalve van ruim 25%, tegenover 21% in 1973. Deze grotere procentuele kostenstijging is vooral veroorzaakt door personeelsuitbreiding, mede een gevolg van de toeneming van het aantal vestigingen der bank. Daarnaast hebben ook de wettelijke maatregelen met betrekking tot de minimumlonen voor jeugdige werknemers tot de kostenstijging bijgedragen. Tenslotte hebben de éénmalige kosten verband houdende met de opening en ingebruikneming van ons nieuwe hoofdkantoor in dezen een rol gespeeld. Het beleid der bank is er bij voortduring op gericht de kostenstijging zo veel mogelijk te beperken. In dit verband kan worden gewezen op de in het verslagjaar getroffen voorbereidingen met het doel al onze kantoren in 1975 via een zgn. „terminal” rechtstreeks met de computer op het hoofdkantoor te verbinden, waardoor de administratieve procedure aanmerkelijk zal worden versneld en personeels uitbreidingen minder noodzakeïïjk worden. Afschrijvingen en dotaties In verband met de toegenomen investeringen in gebouwen en inventarissen werd het bedrag der afschrijvingen verhoogd van 1.2 miljoen tot 1.6 miljoen, waarvan 0.9 miljoen ten laste der exploitatierekening en 0.7 miljoen ten laste van de bouwreserve werd gebracht. De toevoeging aan de extra voorziening is, in verband met 8

Jaarverslagen Friesland Bank | 1974 | | pagina 12