Groei der bank De groei onzer instelling heeft zich, niettegenstaande het onzekere economische klimaat, ook in 1974 voortgezet. Onze bedrijfsomvang is in het verslagjaar zelfs nog iets meer toegenomen dan in het voor onze instelling zeer gunstige jaar 1973. Zo steeg het balanstotaal der bank in 1974 van 525.9 tot 630.7 miljoen, een stijging met 20% tegenover een groei van 18.5% in 1973. Uiteraard is de omvangrijke inflatie in ons land mede verantwoordelijk voor de sterk toegenomen geldomzetten en gestegen balanstotalen der banken. Brengen we echter het hoge inflatiepercentage van het afgelopen jaar in mindering op het nominale groeipercentage bij onze instelling, dan resteert voor 1974 toch nog een alleszins aanvaardbare reële groei van circa 10%. De toenemende bedrijfsomvang onzer instelling is vooral te danken aan de stijging van in rekening-courant en deposito bij de bank gedeponeerde gelden van in totaal 186.9 tot 255.3 miljoen, een stijgingspercentage van 36.5%. De hoge rentetarieven voor termijndeposito’s en de overheveling van zgn. oneigenlijk spaargeld naar de rekening-courant sfeer vormen de belangrijkste oorzaken van deze verheugende ontwikkeling. De wat bescheiden toename van de balanspost spaargelden van 300.3 tot 329.5 miljoen, een stijging met 9.7%, is hiermede grotendeels verklaard. Tenslotte kan bij de bespreking van de groei der bank worden opgemerkt, dat in onze balanscijfers geen Eurodollartransacties zijn begrepen. Vestigingen In het verslagjaar werden diverse panden resp. terreinen aangekocht en wel in Harlingen, Joure en Ureterp met de bedoeling, aldaar een kantoor te stichten. In Witmarsum werd een geheel nieuw kantoor in gebruik genomen, terwijl begin 1975 in Joure en Sneek-Noord een kantoor werd geopend. De Friesland Bank heeft thans de beschikking over 34 vestigingen. Met de bouw van nieuwe of de verbouw van bestaande panden in Drachten-Noord, Kollum, Ureterp en Wolvega zijn inmiddels zodanige vorderingen gemaakt, dat wij in de loop van 1975 de opening van een kantoor in genoemde plaatsen tegemoet kunnen zien. Een belangrijke gebeurtenis voor onze instelling was de officiële opening, door de Commissaris van de Koningin in de provincie Friesland, van ons nieuwe hoofdkantoor te Leeuwarden op 7 oktober 1974. De sterke groei van onze instelling, o.a. tot uitdrukking komend in een stijging van het aantal medewerkers (sters) gedurende de afgelopen tien jaar van 75 tot ruim 300, maakte het noodzakelijk onze kantooraccommodatie in Leeuwarden uit te breiden. Wij prijzen ons gelukkig er in geslaagd te zijn ons nieuwe hoofdkantoor in het centrum van Leeuwarden te hebben kunnen bouwen op een plaats grenzend aan ons oude, uit 1936 daterende, hoofdkantoor, dat thans de functie van stadshoofdkantoor vervult. Nu met het nieuwe gebouw de nodige ervaring is opgedaan kan worden geconstateerd, dat het in alle opzichten aan onze verwachtingen beantwoordt. De sterk verbeterde huisvesting wordt door alle medewerkers (sters) als zeer positief ervaren en zal ongetwijfeld bijdragen tot een vergroting van de efficiency. Een ter gelegenheid van de officiële opening van ons nieuwe hoofdkantoor uitgegeven boek, getiteld „Wat Friese munters sloegen”, bevattende een korte geschiedenis van het Friese muntwezen, ondervond veel belangstelling. Kredietverlening De kredietverlening van onze instelling nam, blijkens de stijging van de balanspost debiteuren, toe van 120.9 tot 133.2 miljoen. Deze bescheiden groei met ongeveer 10% van onze debiteuren-portefeuille, grotendeels bestaande uit kredieten aan het bedrijfsleven, dient mede gezien te worden tegen de achtergrond van het onzekere econo mische klimaat en de voor alle banken geldende richtlijnen van De Nederlandsche Bank met betrekking tot de gewenste omvang der kredietverlening. Hiermede is tevens verklaard, waarom wij gemeend hebben de in het verslag jaar aan onze instelling toevertrouwde geldmiddelen grotendeels in de zgn. niet-risicodragende sector te moeten beleggen. Zo namen de kredieten en leningen aan of onder garantie van de overheid toe van 164.3 tot 208.4 miljoen. Deze sterke stijging is voornamelijk veroorzaakt door de grote vraag bij onze instelling naar hypotheken met overheidsgarantie. Ook de vraag naar hypotheken zonder deze garantie nam toe, blijkens de stijging van de post hypotheken van 81.4 naar 107 miljoen. In totaal werd in 1974 door ons voor een bedrag van 57.8 miljoen aan hypotheken met en zonder overheidsgarantie verstrekt tegenover 60.3 miljoen in 1973. De vooral in de tweede helft van 1974, onder invloed van de hoge rentestand, wat teruglopende vraag naar hypotheken is voor deze lichte 7

Jaarverslagen Friesland Bank | 1974 | | pagina 11